Trwa ładowanie...
15-05-2009 16:07

Stosowanie pigułki "dzień po" to przestępstwo!

Stosowanie pigułki "dzień po" to przestępstwo!Źródło: Jupiterimages
d26w4fc
d26w4fc

Hiszpańska Konferencja Biskupów skrytykowała rząd za zezwolenie na wprowadzenie do wolnej sprzedaży wczesnoporonnej pigułki "dzień po". Kościół uznaje, że jej stosowanie jest przestępstwem.

Socjalistyczny rząd premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero zezwolił na wprowadzenie pigułki do sprzedaży bez recepty i każdemu. Ma ona kosztować ok. 20 euro i być dostępna w aptekach na terenie całego kraju za 3 miesiące. Według rządu chodzi o "środek antykoncepcji ratunkowej".

Kościół uznał jednak w komunikacie, że zażycie tej pigułki to w istocie "technika aborcyjna, a nie antykoncepcyjna". "To lek, który nie służy do leczenia żadnej choroby, tylko do niszczenia poczętego życia ludzkiego", wobec czego jego użycie jest "przestępstwem" - głosi komunikat.

"Pozwolić dzieciom na urodzenie się to pierwsza i fundamentalna powinność miłości bliźniego, miłości najbardziej potrzebującego" - powiedział przewodniczący konferencji biskupów Antonio Maria Rouco Varela.

"Jeżeli nie będzie się ściśle przestrzegać prawa każdego człowieka do życia, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, pozostaniemy bez fundamentu etycznego niezbędnego do budowania ładu społecznego i prawnego, który byłby godzien miana ludzkiego, sprawiedliwego i solidarnego" - dodał.

d26w4fc

Hiszpańska minister zdrowia Trinidad Jimenez zaprzeczyła, jakoby pigułka "dzień po" była środkiem aborcyjnym. Wyjaśniła, że lek zapobiega osadzeniu się zapłodnionego jaja i w konsekwencji doprowadza do "zmniejszenia się liczby aborcji". Jako przykład podała kraje, gdzie po wprowadzeniu pigułki do wolnej sprzedaży w aptekach znacznie spadła liczba niechcianych ciąż, wymieniając Francję, Belgię, Wielką Brytanię, Danię, Luksemburg i Stany Zjednoczone.

"W Hiszpanii mamy problem niechcianych ciąż" - powiedziała. W latach 1998-2007 liczba aborcji w tym kraju podwoiła się. Minister podkreśliła, że pigułka "nie powinna stać się jeszcze jednym środkiem antykoncepcyjnym, ale środkiem stosowanym w sytuacjach nagłych".

Grażyna Opińska

(PAP) opi/ mw/ kar/

d26w4fc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26w4fc