Trwa ładowanie...
13-06-2013 12:16

Stres ojca wpływa na rozwój mózgu potomstwa

Share
Stres ojca wpływa na rozwój mózgu potomstwaŹródło: 123RF
d1hhdxn

Stres doświadczany przez samca w okresie dojrzewania i później pozostawia trwały ślad w nasieniu, co odbija się na rozwoju mózgu potomstwa - wykazały badania prowadzone na myszach, o których informuje "Journal of Neuroscience".

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) ustalili, że stres powoduje zmiany epigenetyczne (tzn. modyfikujące aktywność genów, ale nie ich sekwencję) w spermie, które przeprogramowują u potomstwa oś podwzgórze- przysadka-nadnercza, tj. układ regulujący odpowiedź na stres.

Samce myszy przed zapłodnieniem partnerki przez sześć tygodni poddawane były regularnie działaniu czynników wywołujących stres. Bez względu na wiek samców w okresie ekspozycji na stres u potomstwa widoczne były zmiany, które wskazywały na większe ryzyko zaburzeń psychicznych.

Choć już wcześniej wykazano, że czynniki środowiskowe, takie jak dieta, używki czy przewlekły stres doświadczany przez matki w okresie ciąży ma wpływ na rozwój neurologiczny dziecka, mniej jasny pozostaje wpływ czynników oddziałujących na ojców - mówią autorzy badań.

d1hhdxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhdxn