Stres ojca wpływa na rozwój mózgu potomstwa
Stres doświadczany przez samca w okresie dojrzewania i później pozostawia trwały ślad w nasieniu, co odbija się na rozwoju mózgu potomstwa - wykazały badania prowadzone na myszach, o których informuje "Journal of Neuroscience".
Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) ustalili, że stres powoduje zmiany epigenetyczne (tzn. modyfikujące aktywność genów, ale nie ich sekwencję) w spermie, które przeprogramowują u potomstwa oś podwzgórze- przysadka-nadnercza, tj. układ regulujący odpowiedź na stres.
Samce myszy przed zapłodnieniem partnerki przez sześć tygodni poddawane były regularnie działaniu czynników wywołujących stres. Bez względu na wiek samców w okresie ekspozycji na stres u potomstwa widoczne były zmiany, które wskazywały na większe ryzyko zaburzeń psychicznych.
Choć już wcześniej wykazano, że czynniki środowiskowe, takie jak dieta, używki czy przewlekły stres doświadczany przez matki w okresie ciąży ma wpływ na rozwój neurologiczny dziecka, mniej jasny pozostaje wpływ czynników oddziałujących na ojców - mówią autorzy badań.