Trwa ładowanie...
Męskie sprawy

Stworzyli sztuczne plemniki!

Share
Stworzyli sztuczne plemniki!
Źródło: 123RF.COM
d4b39pk

Poruszany i sterowany zmiennym polem magnetycznym robot w kształcie plemnika pływa prawie jak prawdziwy plemnik, choć wolniej - informuje pismo "Applied Physics Letters".

Sztuczny plemnik, dzieło robotyków z uniwersytetu Twente, jest mniej więcej sześciokrotnie dłuższy od ludzkiego, ma metalizowaną główkę i giętki "ogonek z elastycznego polimeru". Może się poruszać do przodu i dążyć do określonego punktu - umożliwia to sterowane przez komputer, wytwarzane przez cewki elektromagnesu pole magnetyczne o natężeniu nie większym niż w przypadku magnesu na lodówkę.

Metaliczną warstwę na główce nałożono techniką odparowywania za pomocą wiązki elektronów (electron beam evaporation). Gdy plemnik znajduje się w zmiennym polu magnetycznym, siły działające na główkę wprawiają w ruch ogonek, dzięki czemu porusza się on podobnie jak prawdziwy plemnik (albo jak niektóre bakterie).

d4b39pk

Twórcy roboplemnika mają nadzieję, że wyniki ich badań znajdą zastosowanie w medycynie (do dostarczania leków lub ... sztucznego zapłodnienia ludzkim materiałem genetycznym) oraz w przemyśle przy przemieszczaniu drobnych elementów, stosowanych w nanotechnologii.

Na razie sztuczny twór nie dorównuje swemu pierwowzorowi jeśli chodzi o osiąganą prędkość - w ciągu sekundy przemieszcza się o dystans stanowiący połowę jego długości, podczas gdy ludzki plemnik - o kilka długości.

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

d4b39pk

Podziel się opinią

Share
d4b39pk
d4b39pk