Trwa ładowanie...
19-08-2015 12:11

SUP, czyli Standup Paddle - sport, gdzie nikt się nie spieszy

SUP, czyli Standup Paddle - sport, gdzie nikt się nie spieszyŹródło: mat. prasowe/Hotel Piwniczna
d304cmi
d304cmi

SUP, czyli Standup Paddle to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych. Na czym polega i z czego wynika jego fenomen?

SUP, czyli sport polegający na wiosłowaniu na desce na stojąco, do Polski przywędrował z Hawajów. Aby go uprawiać wystarczy windsurfingowa deska pozbawiona żagla oraz wiosło, którym odpycha się od dna. To sprawia, że można trenować go na dowolnych akwenach wodnych, niezależnie od warunków pogodowych, takich jak wiaty czy fale. Deska zaś jest stabilna na tyle, że nawet amator sportów wodnych będzie czuć się na niej komfortowo.

Warto dodać, że SUP wpływa korzystnie na zdrowie: poprawia kondycję, koordynację ruchową, a nawet muskulaturę. Jest także doskonałą formą aktywności i zabawy dla osób w każdym wieku, co sprawia, że można go uprawiać nawet rodzinnie.

O fenomenie tego sportu rozmawiamy z Łukaszem Końskim - Mistrzem Polski w konkurencji SUP Wave 2014.

d304cmi

WP: * Chociaż w Polsce Stamdup Paddle to dość nowy sport, to już organizowane są zawody. Powiedzmy jak wyglądają?*

W Polsce organizuje się głównie zawody typu race polegające na ściganiu się kto pierwszy dopłynie do bojki i wróci na metę. Czasem jest to kilka kółek. Ponadto już od dwóch lat w Piwnicznej - Zdroju rozgrywane są Otwarte Mistrzostwa Polski w SUP na Rzekach, czyli wyścigi z nurtem rzeki. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety. Organizatorem mistrzostw jest Hotel Piwniczna SPA & Conference, przy którym powstała pierwsza na południu Polski baza SUP na rzekach.

Z kolei na północy kraju w okolicach Władysławowa już po raz drugi będą organizowane będą Mistrzostwa Polski w SUP na falach. Polegają one na złapaniu ładnej fali i efektownym, popłynięciu po niej.

(fot. mat. prasowe/Hotel Piwniczna)

d304cmi

WP: * Można powiedzieć, że podstawą SUP-u jest sprzęt, czyli deski. Jakie są ich rodzaje?*

Wyróżniamy dwa główne rodzaje: deski pompowane pompką do dużego ciśnienia ok. 1,5 bara, które po spuszczeniu powietrza wyglądają jak plecaki turystyczne w komplecie ze składanym wiosłem oraz pompką. Dzięki temu można je łatwo przewozić w małym samochodzie lub bez dodatkowych opłat w pociągu czy samolocie.

Drugi typ to deski sztywne w technologii plastikowej polietylenowej, które ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość i bardzo małą awaryjność są polecane do wypożyczalń i szkółek klubów SUP.

d304cmi

Dodatkowo są też deski sztywne wykonane w technologiach kompozytowych z tkaninami wykorzystującymi włókna węglowe - są to już deski typowo wyczynowe, służące głównie do ścigania się w zawodach na długie dystanse lub do pływania na falach małych i dużych.

WP: * W jakiej rozpiętości cenowej można je kupić?*

Najtańsze wciąż dobre jakościowo deski, o dobrym stosunku wytrzymałości do ceny, to deski sztywne plastikowe od ok. 2200 zł. Następnie mamy segment dobrych jakościowo, firmowych desek pompowanych za ok. 3000-3500 zł oraz deski sztywne zawodnicze, bardzo lekkie - od 4000 zł do 8000 zł

d304cmi

WP: * Czy uprawianie tego sportu wymaga przygotowania fizycznego?*

W zasadzie nie. Każdy staje i wiosłuje szybciej lub wolniej, w zależności od tego ile ma sił. Oczywiście osoby silniejsze, z większymi ramionami, plecami lżej przepłyną dłuższe odcinki. Generalnie jednak SUP to bardzo łatwy do nauki oraz opanowania sport rodzinny i tu "nikt się nie śpieszy".

(fot. mat. prasowe/Hotel Piwniczna)

WP: * Jeśli ktoś chciałby zacząć przygodę z SUP, to gdzie może to zrobić?*

d304cmi

Można pływać na każdym kawałku wody, o ile nie ma lokalnych zakazów: stawy, jeziora, rzeki, fale, kanały, czy nawet małe przydomowe sadzawki. Gdzie tylko dusza zapragnie. Najłatwiej jest zaczynać na spokojnej, stojącej tafli, gdzie nie będziemy zbyt często wpadać do wody, co na rzekach czy falach jest nieuniknione. Na łatwym akwenie i dużej desce każdy pływa już po 10-15 minutach!

(fot. mat. prasowe/Hotel Piwniczna)

d304cmi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d304cmi