Trwa ładowanie...

Superbohaterowie niszczą psychikę!

Superbohaterowie niszczą psychikę!Źródło: AFP
dmckjzv
dmckjzv

Męskim okiem

Czy jako młody chłopiec fascynowałeś się dokonaniami zwalczających zło i występek superbohaterów? Jeśli tak - odbiło się to negatywnie na twojej psychice i teraz jesteś typem macho. Tak przynajmniej uważają naukowcy.

Specjaliści zgodnie przyznają: Batman, Spiderman, Superman i cała reszta to bardzo złe wzorce dla dorastających chłopców. Dlaczego? Otóż superbohaterowie nieustannie biorą udział w aktach przemocy, są agresywni, co więcej - sarkastyczni i tak naprawdę rzadko kierują się w działaniu dobrem ludzkości. Gdy nie są odziani w kostium superbohatera, mężczyźni ci - np. Ironman - wykorzystują kobiety, popisują się gadżetami i demonstrują swoją męskość przy pomocy broni.

[

]( #opinions )

dmckjzv

A to - jak twierdzi psycholog dr Sharon Lamb z Uniwersytetu Massachusetts w Bostonie - wypacza chłopięcą psychikę, promuje stereotyp macho i ma znaczący wpływ na relacje, jakie chłopcy tworzą z rodziną i przyjaciółmi.

Badacze doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu rozmów z 700 chłopcami w wieku 4 - 18 lat, a także po przeanalizowaniu treści ogólnodostępnych książek, gier i filmów dla dzieci i młodzieży. Okazało się, że w tych publikacjach prezentowane są jedynie dwa wizerunki męskości - superbohatera, albo antybohatera-obiboka. Oba wizerunki przekłamują rzeczywistość.

Dr Lamb uważa, że z tego właśnie powodu konieczna jest jak najwcześniejsza reakcja ze strony rodziców i opiekunów, uświadamiająca chłopcom, że w rzeczywistym świecie nie istnieje taki czarno-biały podział na linii "muszkieterzy albo frajerzy". I że prawdziwym superbohaterem jest ten, kto szanuje i troszczy się o innych.

Nam, jako osobnikom wychowanym na filmach i komiksach o Batmanie i Supermenie, jakoś trudno w te rewelacje uwierzyć. Nasz ulubiony superbohater - Wilq zwykł mawiać w takich wypadkach: "to taka sama prawda jak to, że księżyc rusza morzem".

dmckjzv

Zresztą zastanówmy się - kto wymyślił te rewelacje? Naukowcy. A wiadomo z kim zazwyczaj trzymali naukowcy - z superłotrami. Mamy więc prawdopodobnie do czynienia z działaniami, które mają oczernić bohaterów i umożliwić Złym Siłom przejęcie kontroli nad światem.

[

]( #opinions )

A jeśli nawet jest w tym ziarno prawdy, jeśli nawet każdy superbohater to macho, to co z tego? Superbohaterkom jakoś to nie przeszkadza, prawda?

(menonwaves)

dmckjzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmckjzv