Trwa ładowanie...

Sweter na jesień. Elegancki zamiennik zwykłej bluzy

Nadchodzą jesienne słoty, więc jest to najwyższy czas, by zmienić garderobę na bardziej ciepłą i zabudowaną. Prócz kurtek i długich jeansów "w ruch idą" także swetry. Jakie modele warto wybrać?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sweter na jesień. Elegancki zamiennik zwykłej bluzyŹródło: iStock.com
d25vzbj
d25vzbj

Jeśli chodzi o stopień formalności, sweter mieści się między bluzą a marynarką, czyli między fasonem typowo sportowym, nadającym się wyłącznie na nieoficjalne okazje, a fasonem eleganckim, który nosi się do biznesowych koszul. Będzie więc dobrym wyborem i do codziennych jeansów, i do garniturowych spodni do pracy czy na rozmowy kwalifikacyjne.

Sweter na jesień – rodzaje

Klasyczne swetry męskie można podzielić na dwa rodzaje – zabudowane i rozpinane. Zarówno jedne, jak i drugie nadają się do noszenia i na co dzień, i na ważne okoliczności, nawet do pracy. Niemniej swetry rozpinane, zwane również kardiganami, znajdują się odrobinę wyżej w hierarchii formalności męskich ubrań, ponieważ przypominają marynarki, które z kolei najczęściej towarzyszą klasycznej koszuli w stylizacjach półoficjalnych oraz oficjalnych. Te najbardziej eleganckie kardigany mają gładką strukturę bądź warkoczowy splot (idealny na zimę) i są zapinane na guziki. Zwykle też mają spiczasty dekolt, który ładnie eksponuje krawat.

Klasyczne swetry wkładane przez głowę również mogą mieć różne kolory i style. Najczęściej jednak różnią się typem dekoltu. Najcieplejszy jest golf, który jest bardzo dobrym wyborem na zimę i późną jesień. Cienki model sprawdzi się też wczesną jesienią i będzie dobrze wyglądał w towarzystwie klasycznej kurtki ramoneski albo marynarki w kratę. Innym typem jest sweter w serek, który z kolei dobrze się prezentuje z koszulą oraz krawatem delikatnie wystającym poza wycięcie.

Na co dzień, do zwykłego T-shirtu, przyda się zwyczajny sweter o okrągłym dekolcie, który może być zdobiony dodatkowo obfitymi wzorami. Można też włożyć do niego koszulę, ale taki model niezbyt dobrze wyeksponuje krawat, dlatego lepiej postawić na muszkę.

Sweter na jesień – materiał

Swetry zwykle szyje się z bawełny, wełny albo kaszmiru. Kaszmirowe modele należą do tych najwyższej jakości, więc są niesamowicie ciepłe i przyjemne w dotyku, ale za to ich ceny mogą przyprawiać o ból głowy. Ponadto wymagają szczególnej pielęgnacji, prania w niskich temperaturach i przy użyciu delikatnych płynów.

Swetry bawełniane są lekkie, zwykle dość cienkie, więc będą dobrym wyborem na wczesną jesień. Na późną jesień oraz zimę poleca się zaś grubsze swetry wełniane, które dobrze ocieplają.

d25vzbj

Warto również zwracać uwagę na szczegółowy skład i zawartość materiałów syntetycznych, np. poliestru czy akrylu. Swetry uszyte tylko z takich tkanin raczej nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż łatwo się elektryzują i mogą się szybko mechacić, a w konsekwencji zniszczyć. Najlepiej jest kupować modele z naturalnych tkanin z niewielką domieszką materiałów syntetycznych, które poprawiają elastyczność.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d25vzbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vzbj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj