Trwa ładowanie...
17-12-2014 11:49

Świąteczne portrety - poradnik

Świąteczne portrety - poradnikŹródło: Donald Windley - flickr.com/photos/afghan-don/11493850203
djel7i7
djel7i7

Wraz z rosnącą popularnością na wysyłanie spersonalizowanych kartek świątecznych i kalendarzy z rodzinnymi zdjęciami, umiejętność uchwycenia perfekcyjnego portretu staje się bardzo cenna.

Chcąc przybliżyć użytkownikom sprzętu fotograficznego kilka zasad udanej sesji świątecznej, Canon, we współpracy ze światowej sławy portrecistą – Christianem Anderlem – przygotował listę 5 porad i wskazówek, które podpowiedzą, jak należy przygotować się do udanego zdjęcia.

Dla zobrazowania podstawowych zasad, prezentujemy zestaw 5 modelowych fotografii z serwisu Flickr oraz 5 zdjęć z portalu awkwardfamilyphotos.com, które podpowiedzą czego unikać podczas tworzenia grupowych, rodzinnych ujęć.

Oto kilka wskazówek:

1. Ustawienie i kompozycja
Przygotowując się do wykonania rodzinnego zdjęcia, staraj się ustawić osoby tak, aby ich głowy nie układały się w linii prostej. Unikaj także kompozycji „od najniższego do najwyższego”. Nie chcesz przecież, aby Twoi najbliżsi przypominali ludzi stojących w kolejce do parku rozrywki. Zamiast tego, wypróbuj bardziej rozproszoną, naturalną kompozycję. Zaplanuj najlepsze ustawienie i, jeśli wymaga tego sytuacja, przygotuj coś do siedzenia lub podwyższenia dla zróżnicowania perspektywy. Dzięki temu Twoje zdjęcie zyska niestandardowe oblicze i nie będzie wyglądać jak większość nudnych, świątecznych fotografii.

djel7i7

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34222/foto1.jpeg #source=(fot. AwkwardFamilyPhotos.com)

#size=650x741#))

2. Zaplanuj stylistykę ujęcia
Wszyscy wiemy, jak ciężko jest nakłonić do zdjęcia wszystkich członków rodziny nie powodując zgrzytów czy uszczypliwości zwłaszcza, gdy w grę wchodzą różne stylizacje. Niemniej ważne jest, aby osoby na zdjęciu dobrały kolory strojów tak, żeby się ze sobą „nie gryzły” i dodatkowo wpisywały w tonację całej fotografii. Z drugiej strony, ubrania nie powinny być zbyt jednolite – może być całkiem zabawnie, kiedy wszyscy będą mieli na sobie np. ten sam świąteczny sweter, ale ryzykujesz tym samym wrażenie przestylizowania fotografii.

Jeśli uważasz, że stylistycznego faux pas nie da się uniknąć, jest kilka sposobów, dzięki którym możesz poprawić ogólny wygląd zdjęcia. Jeśli babcia mimo wszystko nie chce zdjąć swojej jasnozielonej bluzki, aby uniknąć katastrofy możesz ustawić ją jak najdalej od wujka w fioletowym swetrze. Dodatkowo, jeśli już nic nie da się zrobić z kompozycją, zawsze pozostaje opcja trybu zdjęć czarno-białych.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34222/foto2.jpeg #source=(fot.Aurimas - flickr.com/photos/needoptic/8316879528)

djel7i7

#size=650x852#))

* 3. Uchwyć emocje*
Ważne jest, aby nie tylko ustawić i wycelować aparat bezpośrednio na twarz, nacisnąć spust migawki i mieć nadzieję, że zdjęcie będzie w porządku. Bywa, że w rodzinie mamy osoby o smutnych, pozbawionych entuzjazmu twarzach. Aby pomóc im się rozluźnić, spróbuj z nimi rozmawiać i rozbawić. Nie przesadzaj jednak z wywoływaniem śmiechu; wymuszony nigdy nie jest pożądany, dlatego pozwól swoim bliskim na tyle luzu, na ile czują się naturalnie – pozwoli to na zrobienie tego jednego „prawdziwego” ujęcia. Aby wydobyć ciepło i autentyczne emocje, możesz poprosić pozujące osoby, aby zamknęły na chwilę oczy i pomyślały o czymś przyjemnym. Po kilku sekundach, kiedy otworzą oczy i spojrzą w Twoją stronę naciśnij spust – uzyskasz piękne, naturalne ujęcie.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34222/foto3.jpeg #source=(fot. Jordi Pay - flickr.com/photos/arg0s/6681218315)

#size=650x433#))

4. Pozwól dzieciom na zabawę
Gdy fotografujesz dzieci, ważne jest, aby do niczego ich nie zmuszać. Dzieciaki nie potrafią ustać spokojnie w miejscu i nie lubią, gdy coś im się nakazuje. Wówczas zawsze mają znudzone miny i obrażają się na cały świat – to z kolei nie są emocje, które chciałbyś uwiecznić na fotografii. Pozwól dzieciakom na zabawę i dołącz do nich. Niech robią to, na co mają ochotę i co je rozluźnia. W zamian na pewno otrzymasz urocze, spontaniczne ujęcia, które zachowasz na zawsze.

djel7i7

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34222/foto4.jpeg #source=(fot. Michael Bentley - flickr.com/photos/donhomer/8282090433)

#size=649x433#))

5. Nie chowaj się za aparatem
To prawdopodobnie najważniejsza z kwestii dobrego fotografowania. Nieważne, czy jesteś profesjonalnym fotografem czy właśnie pstrykasz zdjęcie swoim bliskim – nie bierz tego zbyt poważnie. Fotografia to ekspresja, uczucia i wspomnienia. Kiedy spojrzysz na zdjęcie za 20 lat, chciałbyś przypomnieć sobie ten wspaniały moment i podzielić się nim z bliskimi. Dlatego zamontuj aparat na statywie, ustaw ostrość i zablokuj ją – wtedy będziesz mógł śmiać się i rozmawiać ze swoimi bliskimi. Wszyscy będą mieć dużo zabawy, a Ty uzyskasz lepsze i bardziej naturalne efekty w krótszym czasie.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34222/foto5.jpeg #source=(fot. stewartde - flickr.com/photos/stewartde/3109416942)

#size=650x433#))

djel7i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djel7i7