Trwa ładowanie...
10-08-2010 12:10

Szeroka talia - krótsze życie

Szeroka talia - krótsze życieŹródło: Jupiterimages
d1axram
d1axram

Osoby szerokie w pasie mają podwyższone ryzyko wcześniejszego zgonu z różnych przyczyn, niezależnie od masy ciała - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Archives of Internal Medicine".

Może to wynikać z tego, że duży obwód pasa mają osoby z tzw. otyłością brzuszną, która wiąże się nie tylko z dużą ilością tłuszczu na brzuchu, ale też otłuszczeniem narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Ta tkanka tłuszczowa jest uważana za bardziej szkodliwą dla zdrowia niż podskórna tkanka tłuszczowa, przypominają autorzy pracy. We wcześniejszych badaniach powiązano ją z częstszymi procesami zapalnymi w organizmie, podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2, nieprawidłowym stężeniem cholesterolu we krwi oraz chorobami serca.

Naukowcy z American Cancer Society z siedzibą w Atlancie przeanalizowali związek między obwodem talii a ryzykiem wcześniejszego zgonu wśród ponad 48 tys. kobiet i ponad 56 tys. mężczyzn w wieku 50 lat i starszych. Przy pomocy ankiet rozsyłanych mailem zebrano od nich dane demograficzne, medyczne oraz dotyczące stylu życia, a po 4-5 latach informacje na temat masy ciała oraz obwodu w pasie. Następnie przez kolejne 9 lat odnotowywano zgony w badanej populacji i ich przyczyny.

Po uwzględnieniu wskaźnika masy ciała (BMI) i innych czynników ryzyka zgonu, naukowcy wyliczyli, że osoby bardzo szerokie w pasie - 120 cm i więcej u mężczyzn oraz 110 cm i więcej w przypadku kobiet - były niemal dwukrotnie bardziej narażone na zgon w ciągu 9 lat. Co ważne, związek między szeroką talią i wyższym ryzykiem zgonu był niezależny od wskaźnika masy ciała i dotyczył zarówno osób otyłych, z nadwagą, jak i ważących prawidłowo. W przypadku kobiet był on jednak silniejszy dla tych, które miały prawidłowy BMI.

Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić dlaczego obwód talii jest tak istotny u pań o normalnej masie ciała. Uważają jednak, że ich najnowsza praca może wpłynąć na zmianę przyszłych wytycznych na temat otyłości i jej leczenia.

d1axram

Na przykład, obecne zalecenia w USA zostały stworzone przez amerykańskie Instytuty Zdrowia na podstawie danych naukowych zebranych w latach 90. XX wieku. Mówią one, że obwód pasa powinien być wykorzystywany do oceny podwyższonego ryzyka różnych schorzeń tylko u osób otyłych i z nadwagą. Poza tym, rekomenduje się w nich odchudzanie dla wszystkich otyłych pacjentów (tj. z BMI 30 lub powyżej), ale nie precyzuje zaleceń na ten temat dla osób z otyłością brzuszną (tj. z obwodem talii 88 cm i więcej w przypadku kobiet oraz 102 cm i więcej u mężczyzn) ważących prawidłowo lub mających nadwagę, chyba że dodatkowo mają przynajmniej dwa czynniki ryzyka choroby serca.

_ (PAP)_

d1axram
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1axram