Trwa ładowanie...

Sześć dni spędził po śniegiem. Żołnierz odnaleziony żywy

Share
Sześć dni spędził po śniegiem. Żołnierz odnaleziony żywy
Źródło: Twitter
d3bbo6j

To, co zdarzyło się na tym najwyżej usytuowanym polu walki na świecie - na lodowcu Siachen w Kaszmirze, zasługuje na miano cudu. Sześć dni po przejściu lawiny pod 7,5-metrową warstwą śniegu ratownikom udało się odnaleźć żywego żołnierza.

I Pray for a quick recovery of Hanumanthappa Koppad the Brave soldier from Dharwad, Karnataka. pic.twitter.com/HzuH9PkkS0

— CM of Karnataka (@CMofKarnataka) luty 9, 2016

Lance Naik Hanamanthappa jest jednym z 10 żołnierzy 19. Pułku Indyjskich Sił Zbrojnych, którzy, stacjonując na lodowcu w paśmie Karakorum na granicy Pakistanu i Indii w Kaszmirze, w ubiegłą środę zostali porwani przez lawinę. Do tej pory ratownicy wyciągnęli spod śniegu 5 ciał. Nikt nie wierzył, że uda się jeszcze odnaleźć tu kogoś żywego. A jednak… Na swojej stronie internetowej Indian Times zamieścił ten filmik z akcji ratowniczej, zastrzegając jednak, że nie może zagwarantować jego pełnej wiarygodności:

d3bbo6j

Rescue operation at Siachen !!

Rescue operation at Siachen !! We are proud of Indian Army. #Salutes, JAI HIND!

Posted by Vivek Shetty on 8 luty 2016

Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, że zaginionego i uznanego za martwego mężczyznę udało się odnaleźć, zanim było za późno. „Akcja ratownicza pozwoliła odnaleźć Lance’a Naika Hanamanthappę Koppada żywego. Nikogo z pozostałych 9 żołnierzy nie udało się jednak uratować” - powiedział w oświadczeniu generał porucznik Armii Północnej D.S. Hooda.

Warto dodać, że w tej niezwykle trudnej akcji poszukiwawczej brały udział wyspecjalizowane oddziały wojska, korzystano z pomocy psów tropiących, do walki z lodem i śniegiem trzeba było użyć ciężkiego sprzętu. Ekstremalne warunki terenowe (ok. 6 tys. metrów nad poziomem morza) oraz fatalna pogoda nie ułatwiały pracy. Tym większa radość, kiedy okazało się, że żołnierzowi udało się przeżyć tak długo pod śniegiem.

„Stan zdrowia porucznika Hanumanthappy jest krytyczny, ale we wtorek rano udało nam się go przetransportować do szpitala wojskowego w Nowym Delhi. Miejmy nadzieję, że cud będzie trwał. Modlimy się o to" - dodał Hooda.

(fot. Twitter)

d3bbo6j

Choć ratownicy nie zakończyli jeszcze akcji, psy tropiące i ciężki sprzęt wciąż są w użyciu, wszyscy zgodnie potwierdzają, że szanse na odnalezienie któregokolwiek z pozostałych żołnierzy przy życiu są bliskie zeru.

Region lodowca Siachen jest miejscem walk między Pakistanem a Indiami - od 1984 roku oba kraje utrzymują tu swoje oddziały wojskowe.

**[

HUGH GLASS - CZŁOWIEK, KTÓRY PRZEKROCZYŁ GRANICE LUDZKIEJ WYTRZYMAŁOŚCI ]( http://facet.wp.pl/hugh-glass-czlowiek-ktory-przekroczyl-granice-ludzkiej-wytrzymalosci-6002205451694721a )**

d3bbo6j

Podziel się opinią

Share
d3bbo6j
d3bbo6j