Sztuczny "zmysł pająka"
Znany z komiksów o Spider-Manie zmysł pozwalający unikać zagrożeń doczekał się technicznej realizacji - informuje "New Scientist".
26.02.2013 | aktual.: 26.02.2013 14:30
Prawdziwe pająki mają bardzo czuły zmysł dotyku - pokrywające ich ciało włoski pozwalają wyczuć nie tylko drżenie sieci, ale także drgania powietrza.
W przypadku komiksowego bohatera Peta'a Parkera, czyli Spider-Mana, charakterystyczne swędzenie uprzedzało superbohatera o zagrożeniu. Namiastkę tej nadprzyrodzonej zdolności może dać każdemu założenie specjalnego ubioru, pozwalającego odczuwać obecność najbliższych obiektów. Dzięki niemu można poruszać się w całkowitej ciemności.
Kombinezon SpiderSense skonstruowany przez Victora Mateevitsi z Uniwersytetu Illinois w Chicago został wyposażony w czujniki ultradźwiękowe. Wysyłane i odbierane ultradźwięki pozwalają dzięki odbiciom wykrywać występujące w otoczeniu obiekty. Jeśli ktoś lub coś się przybliża, kombinezon wywiera rosnący nacisk na powierzchnię ciała. Dzięki siedmiu takim modułom można badać otoczenie w promieniu niemal 360 stopni.
- Gdy ktoś zadaje Spider-Manowi cios, on to wyczuwa i może uniknąć uderzenia. Nasz kostium jest oparty na tej samej koncepcji - wyjaśnia Mateevitsi. Jak twierdzi, SpiderSense może ułatwić życie niewidomym. Mógłby się także przydać rowerzystom na ruchliwych drogach.
Sądząc po testach, jakie Mateevitsi przeprowadził na swoich studentach, możliwości kostiumu są dużo większe. Ochotnicy ubrani w SpiderSense stali z zawiązanymi oczami przed campusem i "wyczuwali" atakujących, po czym rzucali w nich kartonowymi modelami szurikenów - ostrych gwiazdek, używanych przez ninja. W 95 proc. przypadków udawało się wykryć atakującego i cisnąć w niego gwiazdką.
W marcu SpiderSense ma zostać zaprezentowany podczas konferencji "Augmented Human" odbywającej się w Stuttgarcie. Zajmujący się nim zespół zamierza dodać więcej czujników, by poprawić rozdzielczość. Planowane są także próby z udziałem osób niewidomych.
Jak twierdzi Mateevitsi, w podobny sposób, dzięki elektronicznym czujnikom i dotykowi człowiekowi można by dodać także inne zmysły - na przykład umożliwić mu wyczuwanie promieniowania jonizującego. (PAP)
pmw/ula/