Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Sztuka przetrwania, czyli jak rozpocząć swoją przygodę z survivalem

Chęć sprawdzenia własnych możliwości czy obcowania z przyrodą to jedne z wielu powodów, dla których dużo osób interesuje się sztuką przetrwania. Co ważne, związana z nią wiedza jest praktyczna. Przyda się w trudnych czasach np., teraz gdy przyszłość i sytuacja wokół jest niepewna. Jeśli Ty także chcesz dowiedzieć się, jak rozpocząć przygodę z survivalem – świetnie trafiłeś! Poznaj podstawowe, niezbędne do tego umiejętności oraz sprzęt, który warto mieć ze sobą!

Share
 Źródło: materiały partnera
d4kymcy

Survival – sposób na przetrwanie w trudnych warunkach

Posiadanie umiejętności radzenia sobie w trudnym terenie i przetrwania w nim są bezcenne w sytuacjach kryzysowych. Każdy z nas może się w nich znaleźć, a z racji niepewnych czasów warto wiedzieć, co zrobić, gdy jest się zdanym na okoliczności i można liczyć w zasadzie tylko na samego siebie.

Co jednak bardzo istotne, planowany survival to po prostu świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Weekendowy wypad do lasu, w góry czy nad jezioro, z dala od ludzi pozwala na chwilę zapomnieć o pośpiechu. Świeże powietrze oraz obcowanie z dziką naturą pozytywnie nastrajają i dają siłę do mierzenia się z wyzwaniami codzienności.

Oczywiście pamiętaj, aby przygodę ze sztuką przetrwania rozpoczynać z głową, odpowiednio się do tego przygotowując. Jeśli brak Ci doświadczenia, na początek nigdy nie zapuszczaj się głęboko w teren. Zacznij od obozowania np. w okolicznym lesie, aby w razie problemów móc szybko się ewakuować. Koniecznie poinformuj najbliższych o swoich planach oraz zabierz ze sobą w pełni naładowany telefon. Warto mieć również powerbank.

d4kymcy

W takich warunkach będziesz mógł spokojnie szlifować kluczowe umiejętności związane z survivalem. Przetestujesz własne granice wytrzymałości oraz nauczysz się korzystać ze sprzętu tworzącego tzw. niezbędnik początkującego survivalowca.

Umiejętności, które mogą przydać się w sytuacji kryzysowej

Na początek warto wyjaśnić pojęcie survivalu, które to jest ściśle powiązane z sytuacjami kryzysowymi. Określa umiejętność przetrwania w trudnych warunkach, gdy jesteś zależny wyłącznie od siebie, mając pod ręką garść wyposażenia. Kiedy może się przydać?

Wyobraź sobie, że podczas górskiej przygody gubisz się na szlaku. Oczekiwanie na pomoc może oznaczać konieczność spędzenia nocy w lesie, z dala od cywilizacji. Musisz to zrobić, posiadając trochę żywności, picia i drobnego sprzętu, jak nożyk czy latarka. Kluczowe w takiej sytuacji jest posiadanie czterech umiejętności:

  • odszukania i uzdatnienia wody,
  • rozpalenia ognia,
  • zbudowania prostego schronienia,
  • przygotowania jedzenia.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak rozpocząć przygodę z survivalem, zacznij od opanowania powyższych zdolności. W internecie znajdziesz mnóstwo poradników na ten temat, ale wiedzę możesz czerpać również z książek o sztuce przetrwania lub nawet ze szkoleń survivalowych.

Niezbędnik początkującego survivalowca

Będąc w sytuacji kryzysowej, musisz opierać się na wyposażeniu, które akurat masz pod ręką. Jednak planując survival, zabierz ze sobą sprzęt umożliwiający komfortowe i bezpieczne trenowanie wymienionych wcześniej umiejętności. Tzw. niezbędnik początkującego survivalowca powinien obejmować:

  • zestaw do rozpalania ognia,
  • nóż składany,
  • latarkę,
  • niewielką piłę, np. strunową,
  • opatrunki.

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z survivalem jest zakup gotowego zestawu wyposażenia do bushcraftu. Znajdziesz go w dobrych sklepach internetowych, takich jak np. SpecShop.

d4kymcy

Oczywiście oprócz powyższych rzeczy pamiętaj o racjach żywnościowych. Powinny to być produkty o długim terminie przydatności do spożycia, np. batony energetyczne, suszone mięso, konserwy czy żywność liofilizowana. Warto także zabrać ze sobą zestaw do uzdatniania wody.

Trening sztuki przetrwania czyni mistrza

Wyposażony w odpowiedni sprzęt i bogatszy o podstawową wiedzę związaną z survivalem, możesz już ruszać w teren po nową przygodę! Organizuj takie wycieczki regularnie, trenując podstawowe umiejętności. Z biegiem czasu będziesz nabywać coraz więcej pewności siebie, mogąc podnosić sobie wyzwania związane z przeżyciem nawet w najcięższych warunkach.

Odkryj w sobie nową pasję. Bądź gotów na niespodziewane! Jeśli kochasz przyrodę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że po rozpoczęciu przygody z survivalem odkryjesz w sobie nową pasję. Dzięki niej Twoje życie stanie się ciekawsze i dostarczy Ci mnóstwo pozytywnych emocji. Oczywiście pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do tego, w tym zaopatrzeniu się w odpowiedni, dobrej jakości sprzęt. Kup go w dobrym sklepie, takim jak SpecShop. Znajdziesz w nim profesjonalne wyposażenie od najlepszych producentów

Artykuł sponsorowany
d4kymcy
d4kymcy
d4kymcy