StylSzukasz naprawdę ciepłej kurtki? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Szukasz naprawdę ciepłej kurtki? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Wybór okrycia wierzchniego na zimę nie jest prosty. Polski klimat lubi robić niespodzianki, więc kurtka musi być odporna na zróżnicowane czynniki, a przy tym wyglądać stylowo. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki model warto wybrać.

Szukasz naprawdę ciepłej kurtki? Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu
Źródło zdjęć: © iStock.com
Monika Zonenberg

09.11.2018 | aktual.: 15.03.2019 12:42

Krój i rozmiar kurtki

Ogrom modeli kurtek, które możemy kupić w dowolnym centrum handlowym, może być przytłaczająca. Różnią się one nie tylko krojem, ale i wypełnieniem oraz niepozornymi szczegółami, które stanowią o jej jakości i wytrzymałości. W przypadku fasonu kurtki, która ma nas chronić przed mrozem, warto wybrać taką, która jest dobrze dopasowana wielkością i szerokością. Powinna ona sięgać za pas, a rękawy kończyć się za nadgarstkami. Najlepiej sprawdzi się model, pod który swobodnie włożysz nawet bardzo gruby sweter i swobodnie zapniesz suwak. Kurtka nie może być zbyt przylegająca do ciała, ponieważ z każdym ruchem będzie się podnosić i przesuwać. Zbyt luźna jednak również nie sprawdzi się podczas mrozów - lodowate powietrze bez problemu wtargnie nawet pod najlepszej jakości materiał.

Wypełnienie kurtki zimowej

Wypełnienie w kurtkach, które najczęściej możemy znaleźć w sklepach, dzielimy na te syntetyczne lub naturalne. Zimowe kurtki z syntetycznym wypełnieniem są tańsze, jednak nie nadają się na wszystkie warunki. Syntetyk, zazwyczaj w postaci poliestru, dobrze chroni przed wilgocią, jednak niezbyt dobrze sprawdza się przy dużych mrozach. Taka kurtka sprawdzi się, kiedy panująca na zewnątrz temperatura oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, jednak kiedy słupek spadnie niżej, poradzi sobie dużo gorzej. Jeśli dużo podróżujesz, musisz pamiętać, że kurtka z wypełnieniem syntetycznym zajmuje więcej niż ta z puchowym. Kurtka z naturalnym wypełnieniem z kolei lepiej izoluje przed mrozem i jest lżejsza. Mimo że jej cena jest wyższa, jest najlepszą ochroną przed niską temperaturą. Dodatkowo taki model charakteryzuje się lepszą cyrkulacją powietrza i sprawia, że mniej się pocimy. Aby taka kurtka dodatkowo chroniła przed większą wilgotnością, warto wybrać model z membraną - taki duet to gwarancja idealnego zakupu.

Obraz
© iStock.com

Szczegóły robią różnicę

Oprócz wyżej wymienionych kwestii, które mają zapewnić nam komfort użytkowania i upragnione poczucie ciepła, kiedy pogoda za oknem nie sprzyja, warto byś zwrócił uwagę na niepozorne drobiazgi, które świadczą o wytrzymałości i jakości danego modelu. Jednym z nich jest suwak, który powinien być wykonany z jak największą precyzją. Grubszy plastik lub metal to większa wytrzymałość i mniejsze ryzyko, że suwak się rozejdzie lub zepsuje. Zwróć uwagę także na to, by końcówka, za którą łapiesz, była duża i z łatwością dała się złapać nawet w rękawiczkach Dla jeszcze większego komfortu wybierz model, który posiada pas materiału, na przykład na guziki, chroniący przed przedostawaniem się przez suwak zimnego powietrza.

Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, są szwy. Zazwyczaj nie skupiamy się na nich, a wręcz nawet nie zauważamy. Jednak jakość i grubość nici szwów ma wpływ na to, jak długo kurtka będzie wyglądała dobrze i trzymała się w całości. Cieniutkie niteczki, które używane są często w tańszych kurtkach, po paru intensywniejszych dniach zaczną pękać, a wtedy nasza kurtka stanie będzie usłana wystającymi niteczkami.

Kupując nową kurtkę, powinieneś zwrócić uwagę także na kaptur. Nawet jeśli na co dzień zimą nosisz czapkę, kaptur nadal może ci się przydać. Nigdy nie wiesz, kiedy pogoda może pokazać swoją bardziej porywistą naturę, a kaptur może zabezpieczyć cię przed deszczem, wiatrem i mrozem. Pamiętaj, żeby kurtka posiadała kaptur odpowiedniej wielkości - dobrze, byś mógł założyć go nawet wtedy, gdy masz na głowie czapkę.

Źródło artykułu:WP Facet
kurtkakurtka zimowaporadnik kupującego
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)