Męskie sprawyTa dieta została przez wielu skrytykowana. Niesłusznie

Ta dieta została przez wielu skrytykowana. Niesłusznie

Ta dieta została przez wielu skrytykowana. Niesłusznie

12.11.2014 | aktual.: 27.12.2016 15:15

Ten rodzaj odchudzania przynosi spektakularne efekty

Specjaliści zajmujący się kwestiami żywienia nie pozostawiali na niej suchej nitki. Teraz okazuje się, że byli w błędzie. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że radykalne metody odchudzania, które prowadzą do znaczącej utraty kilogramów w krótkim czasie, nie są takie złe, jak je wcześniej przedstawiano.

Do tej pory dietetycy oraz lekarze z wielu powodów uważali, że lepiej unikać drastycznych form odchudzania. Przede wszystkim twierdzili, że dieta taka może mieć poważny wpływ na zdrowie. Wskazywali też na znikomą efektywność takiego ubiegania się o lepszą sylwetkę, twierdząc, że zwiększa ono prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo, czyli ekspresowego powrotu do dawnej wagi.

1 / 4

Rozwiązanie dla niecierpliwych

Obraz

Najnowsze badania pokazały, że radykalna dieta, polegająca na szybkiej utracie sporej liczby kilogramów, może być całkiem dobrą alternatywą dla niecierpliwych, którym nie chce się czekać na powolne efekty zrównoważonej diety. Naukowcy przeprowadzili badania wśród 200 osób zmagających się z otyłością, które postanowiły zerwać z niekorzystnym zewnętrznym wizerunkiem. Wolontariusze zostali podzieleni na dwie grupy - pierwsza z nich miała stracić 12,5 procent wagi w ciągu 12 tygodni. Przedstawiciele drugiej grupy mieli na to 36 tygodni.

Wyniki eksperymentu pokazały, że znacznie lepsze efekty udało się osiągnąć osobom, które postanowiły zrealizować cel w krótszym czasie. W przypadku osób reprezentujących pierwszą grupę zadanie udało się zrealizować 80 procentom osób. Uczestnicy doświadczenia, którzy dostali trzykrotnie więcej czasu na wykonanie zadania, znacznie częściej ponosili fiasko. Po 36 tygodniach tylko co drugiemu z nich udało się osiągnąć cel.

2 / 4

Tajemnica tkwi w motywacji

Obraz

- Zgodnie z wytycznymi upowszechnionymi na całym świecie, podczas leczenia otyłości zalecane jest stopniowe zmniejszanie masy ciała. Taka rekomendacja jest odzwierciedleniem powszechnego przekonania, że szybko zrzucane kilogramy są równie szybko odzyskiwane - powiedziała cytowana przez dziennik "The Daily Telegraph" Katrina Purcell z Uniwersytetu Melbourne, która brała udział w badaniach. - Tymczasem nasze badania pokazały, że osiągnięcie celu w postaci utraty 12,5 procent masy ciała jest bardziej prawdopodobne, jeśli proces odchudzania zostanie przeprowadzony szybko.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest prosta. Według ekspertów, tajemnica tkwi w motywacji. Osobom, które decydują się na bardziej radykalne formy odchudzania, łatwiej jest osiągnąć cel, bo szybciej zaczynają dostrzegać efekty swoich działań, a to składania ich do jeszcze bardziej wytrwałej pracy. To wszystko sprawia, że rzadziej się one poddają.

3 / 4

Badania nad efektem jo-jo

Obraz
© fotolia

Nie był to jedyny wniosek, do którego doszli australijscy naukowcy. W ramach tych samych badań ustalili oni, że efekt jo-jo nie jest wcale charakterystyczny dla osób, które szybko zrzucają nadprogramowe kilogramy. Zjawisko to dotyka w takim samym stopniu ludzi, którzy odchudzają się metodą małych kroków. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie 71 procent wolontariuszy powróciło do dawnej wagi.

- Te badania jasno pokazują, że popularne twierdzenie, iż gwałtowna utrata wagi jest powiązana z bardziej dynamicznym powrotem do początkowej wagi to mit - powiedziała profesor Susan Jebb z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - To bardzo ważne, bo pozwoli specjalistom opracować szersze spektrum metod leczenia, dzięki czemu pacjentom łatwiej będzie znaleźć metodę, która jest dopasowana do ich stylu życia.

4 / 4

Wpływ na zdrowie

Obraz
© Fotolia

Naukowcy podzielili się jednak w kwestii oceny wpływu szybkiego odchudzania na zdrowie. Część specjalistów nazywa mitem często powielaną opinię, że lepiej odchudzać się powoli. Inni sugerują, że takie gwałtowne odchudzanie może mieć fatalne skutki dla zdrowia, osłabiając m.in. mięsień sercowy.

Wyniki badań australijskich naukowców zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "The Lancet".

RC/dm,facet.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)