Trwa ładowanie...
23-07-2014 13:51

Tacy najczęściej zostają kierownikami

Share
Tacy najczęściej zostają kierownikamiŹródło: 123RF.COM
d40sv48

Ludzie z osobowością narcystyczną mają potrzebę zajmowania kierowniczych stanowisk. Często wygrywają w procesie rekrutacji, mimo że cechy narcystyczne mogą kolidować z byciem dobrym liderem - donosi serwis AlphaGalileo.

Kandydaci na kierownicze stanowiska zwykle mają być dynamiczni, przygotowani do podejmowania trudnych decyzji, pewni siebie i potrafiący prowadzić twarde negocjacje. Takie cechy można spotkać u ludzi o osobowości narcystycznej, mimo że wcale nie muszą oni okazać się dobrymi szefami.

"Ludzie z zaburzeniami narcystycznymi będą zainteresowani dominacją, statusem, uznaniem, władzą i podziwem. Nie będą dwa razy się zastanawiać, zanim użyją innych do osiągnięcia własnych celów" - opisuje autor badań, Christian Enger Gimso z Norweskiej Szkoły Przedsiębiorczości.

d40sv48

Jak dodaje, liderzy, którzy odznaczają się dużym poziomem narcyzmu, nie posiadają umiejętności wchodzenia w relacje z innymi. Robią swoje bez zwracania uwagi na ludzi, którzy ich otaczają, a to się kłóci z dobrym kierowaniem zespołem. Zdaniem naukowca, w procesie rekrutacji często jednak wygrywają osoby narcystyczne.

Gimso prowadził badania statystyczne na przykładzie 3200 kandydatów do norweskich szkół oficerskich. Wykrył pewną, niezbyt silną korelację, pomiędzy narcyzmem a powodzeniem podczas rekrutacji.

Zdaniem badacza, można uniknąć pomyłek w procesie rekrutacji, kiedy będzie się przestrzegać pewnych obostrzeń, np. zwracać uwagę nie tylko na pozytywne, ale i negatywne cechy kandydatów, używać wielu narzędzi oceny, brać pod uwagę nie tylko opinię poprzednich przełożonych, ale i podwładnych.(PAP)

d40sv48
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40sv48