Męskie sprawyTajemnica męskiego uśmiechu

Tajemnica męskiego uśmiechu

Tajemnica męskiego uśmiechu
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Jak najlepiej o niego zadbać?

Zadbanego mężczyznę rozpoznaje się nie po drogim zegarku czy eleganckich butach. Jednym z atrybutów atrakcyjności jest uśmiech, nieskrępowany brakami w uzębieniu, ponikotynowymi osadami czy kamieniem. Poznaj prostą drogę do czarującego uśmiechu.

1 / 7

Szczotkowanie - 2 minuty nie zawsze wystarczą

Obraz
© 123RF.COM

Jazda obowiązkowa to oczywiście szczotkowanie zębów 2 razy dziennie do uczucia czystości. - Błędem jest stosowanie tutaj ram czasowych, zęby są umyte, gdy czujemy że są gładkie pod językiem bez warstwy płytki nazębnej. To ona pozostawiona na zębach mineralizuje się i zamienia w kamień - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Przestrzega, że podczas mycia zębów należy unikać... agresji.

Zbyt mocne szczotkowanie prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwości, a nawet ubytków klinowych, które trzeba plombować tak samo jak ubytki próchnicze. A więc myjemy zęby miękką szczoteczka ruchem wymiatającym, a nie okrężnym. Dzięki temu masujemy dziąsła i niejako naciągamy je na korony zębów. Przed użyciem szczoteczki przestrzenie międzyzębowe oczyszczamy za pomocą nitki dentystycznej.

2 / 7

Czysty język - obowiązkowa skrobaczka

Obraz
© 123RF.COM

Warto wydać kilka złotych na skrobaczkę do języka, ponieważ za brzydki zapach z ust odpowiadają z reguły bakterie, rozwijające się masowo na tylnej jego powierzchni. Rozkładają one nieusunięte resztki pożywienia, martwe komórki nabłonka oraz składniki śliny. - Efektem przemiany metabolicznej bakterii są związki lotne siarki, które odbieramy właśnie jako drażniące dla powonienia - wyjaśnia stomatolog.

Cukierki odświeżające tylko maskują problem, w dodatku gdy zawierają cukier, nasilają go, ponieważ zakwaszają środowisko jamy ustnej. W takich warunkach przybywa bakterii wywołujących brzydki zapach. Najlepiej osad usuwają skrobaczki oraz płukanki, szczoteczka przesuwa osad w głąb języka oraz rozprzestrzenia bakterie po jamie istnej.

- Nie polecam płukanek na bazie alkoholu, ponieważ wysuszają środowisko jamy ustnej, a wtedy halitoza (czyli przykry zapach z ust) rozkwita ze zdwojoną siłą - mówi ekspert.

3 / 7

Przegląd i odkamienianie - 2 razy w roku

Obraz
© 123RF.COM

Kolejny element stomatologicznego abecadła to przeglądy stomatologiczne, na które zgłaszamy się 2 razy w roku, m.in. po to by sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe ogniska próchnicy, oraz czy dotychczasowe uzupełnienia są szczelne, a także by usunąć kamień nazębny. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by usuwać kamień właśnie 2 razy w roku, uznając higienizację za najlepszą profilaktykę stanów zapalnych dziąseł oraz innych chorób przyzębia z paradontozą włącznie.

Jest jeszcze jeden argument za: bakterie beztlenowe bytujące w kamieniu nazębnym są niebezpieczne dla całego organizmu. - Jest coraz więcej dowodów na to, że kłopoty z sercem, miażdżyca, niektóre choroby nerek i innych organów to konsekwencja występowania stanów zapalnych przyzębia. Nie warto ryzykować - ostrzega dr Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa.

4 / 7

Z technologią za pan brat - bez bólu i bez lęku

Obraz
© 123RF.COM

Do regularnego dbania o zęby mężczyzn przekonała technologia, która rozprawiła się z głównym ich problemem - dentofobią, czyli strachem przed dentystą.

Dzięki niej nawet leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne i trwa ok. 1-2 godzin. - Komputerowy system podania środka znieczulającego eliminuje ból już na etapie znieczulenia i umożliwia bezbolesne wykonanie wszystkich zabiegów stomatologicznych - tłumaczy ekspert.

5 / 7

Kompletny uśmiech - implanty

Obraz
© 123RF.COM

Dziś już nie wypada wierzyć w to, że braki w uzębieniu dodają męskości. Najskuteczniejszą metodą uzupełniania luk jest implant. To tytanowa śruba wszczepiana w kość o długości od 8 do 16mm. - Tak silnie asymiluje się z organizmem, że porcelanowy ząb odbudowywany na implancie zachowuje się zupełnie jak naturalny - wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak.

By wszczepić implant, wystarczą badania diagnostyczne, wykonywane bezpośrednio w klinice stomatologicznej (m.in. cyfrowe zdjęcia RTG, tomograf komputerowy z obrazowaniem 3D) oraz badania ogólne. Trójwymiarowe systemy planowania leczenia implantologicznego pozwolą zobaczyć niemal na żywo przemianę, którą przejdzie twój uśmiech.

6 / 7

Ortodoncja na topie

Obraz
© 123RF.COM

Także zakładanie aparatów ortodontycznych stało się modne wśród mężczyzn. W trakcie leczenia ortodontycznego pamiętaj o regularnych wizytach, noszeniu zalecanych wyciągów oraz o dokładnym oczyszczaniu wszystkich zakamarków jamy ustnej. Higienę ułatwiają płukanki, końcówki interdentalne, specjalnie wyprofilowane szczoteczki oraz hydropulsery, które płuczą jamę ustną strumieniem wody pod ciśnieniem.

Cierpliwość mierzona w miesiącach (od kilku do kilkunastu) zrewanżuje się harmonijnym uśmiechem, który warto udoskonalić na finał za pomocą wybielania. - Mężczyźni regularnie korzystają z past wybielających, a gdy one nie przynoszą pożądanych efektów, zgłaszają się na profesjonalne wybielanie do dentysty- mówi stomatolog i dodaje, że są przypadki, gdy nawet najbardziej zaawansowane systemy wybielające nie radzą sobie z przebarwieniami.

Do działania wchodzą wtedy zabiegi protetyczne. Licówki i korony porcelanowe zakłada się także, by skorygować wady szkliwa i wszelkie inne niedoskonałości estetyczne. To szybka metoda na stworzenie hollywoodzkiego uśmiechu.

7 / 7

Wróg pięknego uśmiechu - zgrzytanie

Obraz
© 123RF.COM

Schorzeniem, które często trapi zapracowanych mężczyzn, jest bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, za pomocą którego organizm odreagowuje stres kumulowany za dnia. Bruksizm doprowadza do uszkodzeń zębów, które na skutek zgrzytania i zaciskania mechanicznie się ścierają. Dochodzi do uszkodzenia szkliwa, zwłaszcza na powierzchniach żujących trzonowców i przedtrzonowców pojawiają się żółte plamki.

To oznacza, że ząb stracił warstwę ochronną, a odsłonięta zębina jest bezbronna w kontakcie z bakteriami próchnicotwórczymi. Objawy bruksizmu wcale nie musza jednak kojarzyć się z zębami, mogą nimi być bóle głowy, karku, oczu. Konsultacja z kontrolą stawów skroniowo-żuchwowych w RTG wystarczą, by stwierdzić bruksizm. Leczenie może wymagać działań na wielu frontach - suplementacji, zmiany diety, trybu życia. U dentysty dla powstrzymania odruchu wykonuje się szyny, które przypominają ruchomy aparat ortodontyczny i są zakładane na noc. Odchodzi się od silikonowych nakładek, ponieważ mimo że chronią zęby, to potęgują odruch nagryzania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)