Trwa ładowanie...

Tajemnica podziemnego miasta Hitlera!

Share
Tajemnica podziemnego miasta Hitlera!
Źródło: AFP
d2gygc6

W ostatniej fazie wojny hitlerowcy rozpoczęli w Sudetach budowę olbrzymiego kompleksu podziemnych bunkrów. Projekt pochłonął więcej betonu niż wszystkie razem schrony na świecie wybudowane w tym czasie. Do dziś większość podziemi pozostaje niezbadana.

Walim to mała miejscowość w Górach Sowich pomiędzy Wałbrzychem a Nową Rudą. Pod koniec wojny ta malownicza okolica stała się olbrzymim placem budowy. Więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen pod okiem inżynierów Organizacji Todta pracowali tu drążąc system podziemnych korytarzy i hal. Niemiecki projekt otrzymał kryptonim Riese-Olbrzym.

Zagadkowy Olbrzym

Badacze szacują, że do tej pory odkryto 30 proc. chodników Olbrzyma. Do dziś nie wiadomo, co kryje się w niedostępnych częściach podziemnego kompleksu. Oficjalnie podziemia miały służyć jako kolejna kwatera Hitlera i centrum dowodzenia niemieckiej armii, a także jako podziemna fabryka rakiet V.

ZOBACZ ZDJĘCIA PODZIEMNYCH BUNKRÓW HITLERA >>

Jednak nad Olbrzymem wciąż unosi się niesamowita aura tajemnicy - wśród starszych mieszkańców okolicznych wiosek krążą legendy o podziemnych tunelach ciągnących się od Wrocławia, przez Nową Rudę aż za granicę Czech.

Michał Piotrowski

d2gygc6

Podziel się opinią

Share
d2gygc6
d2gygc6