Trwa 艂adowanie...
13-03-2013 10:18

Tak alkohol niszczy zdrowie

Tak alkohol niszczy zdrowie殴r贸d艂o: 123RF
d42sygy
d42sygy

Nadmierne spo偶ycie alkoholu jest trzeci膮 przyczyn膮 uszczerbku na zdrowiu i 偶yciu ludzi, mimo 偶e blisko po艂ow臋 艣wiatowej populacji doros艂ych stanowi膮 osoby, kt贸re nigdy go nie pi艂y - informuje mi臋dzynarodowy zesp贸艂 naukowc贸w na 艂amach pisma "Addcition".

Jak podkre艣la g艂贸wny autor pracy dr Kevin Shield z Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) w Toronto, nadu偶ywanie alkoholu zosta艂o powi膮zane dotychczas z ryzykiem ponad 200 r贸偶nych schorze艅 i uraz贸w cia艂a. - Zalicza si臋 tu nie tylko tak znane konsekwencje, jak marsko艣膰 w膮troby czy wypadki drogowe, ale te偶 kilka podtyp贸w raka, w tym raka sutka - przypomina badacz.

Najnowsze badane stanowi cz臋艣膰 mi臋dzynarodowego studium pt. Global Burden of Disease 2010, kt贸rego celem jest ocena wyst臋powania r贸偶nych schorze艅, uraz贸w i czynnik贸w stanowi膮cych zagro偶enie dla zdrowia i 偶ycia ludzi na 艣wiecie. Obj臋to nim 艂膮cznie 241 kraj贸w i obszar贸w administracyjnych.

Autorzy badania zebrali dane na temat ilo艣ci alkoholu spo偶ywanego w 2005 r. w poszczeg贸lnych krajach na osob臋, liczb臋 ca艂kowitych abstynent贸w oraz os贸b pij膮cych aktualnie i w przesz艂o艣ci, a tak偶e r贸偶nych wzorc贸w picia. Na tej podstawie stworzyli te偶 szacunki na rok 2010.

d42sygy

Okaza艂o si臋, 偶e alkohol pije nieco ponad 40 proc. doros艂ej populacji, a przeci臋tna ilo艣膰 spo偶ywana przez jednego konsumenta wynosi 17,1 litra rocznie. Blisko 46 proc. doros艂ych na 艣wiecie nigdy nie pi艂o alkoholu, a 13,6 proc. stanowi膮 osoby, kt贸re pi艂y go w przesz艂o艣ci.

Najwi臋cej alkoholu konsumuj膮 Europejczycy i mieszka艅cy niekt贸rych obszar贸w Afryki Subsaharyjskiej (tj. na po艂udnie od Sahary). Najmniejsze spo偶ycie stwierdzono w艣r贸d populacji Afryki P贸艂nocnej, Bliskiego Wschodu i Azji Po艂udniowej - obszary te zamieszkuje najwi臋cej os贸b, kt贸re nie si臋gn臋艂y po alkohol nigdy w swoim 偶yciu.

Najbardziej szkodliwy dla zdrowia spos贸b picia alkoholu stwierdzono u mieszka艅c贸w Europy Wschodniej oraz po艂udniowej cz臋艣ci Afryki Subsaharyjskiej. Chodzi o tzw. picie na akord, tj. spo偶ywanie du偶ych ilo艣ci alkoholu naraz, picie do wyst膮pienia objaw贸w zatrucia alkoholowego, wyd艂u偶one okresy picia na akord oraz picie alkoholu g艂贸wnie poza posi艂kami. Mieszka艅cy USA i Kanady cz臋艣ciej ni偶 obywatele wi臋kszo艣ci kraj贸w Unii Europejskiej wykazuj膮 niezdrowy spos贸b picia.

Wed艂ug autor贸w pracy choroby i wypadki zwi膮zane z nadu偶ywaniem alkoholu stanowi膮 du偶y i ci膮gle rosn膮cy problem. Naukowcy wyliczyli, 偶e w 2010 r. alkohol by艂 odpowiedzialny za 5,5 proc. og贸lnego uszczerbku na zdrowiu ludzi i pod tym wzgl臋dem uplasowa艂 si臋 na trzecim miejscu - zaraz po nadci艣nieniu t臋tniczym oraz paleniu papieros贸w - spo艣r贸d wszystkich 67 ocenianych czynnik贸w.

d42sygy

Badacze stwierdzili ponadto, 偶e niemal 30 proc. alkoholu spo偶ytego w 2005 r. pochodzi艂o z nieoficjalnych 藕r贸de艂. By艂 to b膮d藕 alkohol nieprzeznaczony do konsumpcji, b膮d藕 wytworzony w domu, b膮d藕 te偶 wyprodukowany nielegalnie. W niekt贸rych regionach tego typu alkohol stanowi艂 ponad po艂ow臋 skonsumowanej ilo艣ci.

Jak ocenia wsp贸艂autor pracy dr Juergen Rehm z CAMH, alkohol z nieoficjalnych 藕r贸de艂 stanowi szczeg贸lny problem, poniewa偶 nie podlega on regulacjom agencji pa艅stwowych, w tym nie jest opodatkowany, co mo偶e sprzyja膰 zwi臋kszonej konsumpcji. (PAP)

jjj/tot/ijuh

d42sygy
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d42sygy