MilitariaTak ćwiczy Rosja: pocisk Jars przeleciał nad głowami niczego nieświadomych obywateli

Tak ćwiczy Rosja: pocisk Jars przeleciał nad głowami niczego nieświadomych obywateli

Choć najświeższym rosyjskim poligonem jest aktualnie Syria, Kreml nie odpuszcza i kontynuuje sprawdzanie swojego potencjału bojowego w bardziej tradycyjny sposób - na ćwiczebnych poligonach. Ostatniego testu rakiety Jars nie można jednak nazwać zwyczajnym czy tradycyjnym - pocisk przeleciał nad całą Rosją, przemierzając tysiące kilometrów.

Tak ćwiczy Rosja: pocisk Jars przeleciał nad głowami niczego nieświadomych obywateli
Źródło zdjęć: © AFP

29.10.2015 | aktual.: 30.10.2015 09:51

Rakietę odpalono z kosmodromu Plesieck, który znajduje się w obwodzie archangielskim, na północy europejskiej części Rosji. Punkty docelowe wyznaczono na kamczackim poligonie - ćwiczenia miały docelowo wykazać niezawodność rakiety i sprawdzić, na ile precyzyjna jest jej modułowa głowica. Według oficjalnego komunikatu rosyjskich wojskowych Jars sprawił się wyśmienicie: - Bloki bojowe dosięgły wyznaczonych celów na poligonie Kura, który znajduje się na Półwyspie Kamczatka - oznajmił pułkownik Igor Jegorow, przedstawiciel Strategicznych Wojsk Rakietowych. - Zadanie zostało w pełni zrealizowane.

Jars to międzykontynentalna rakieta balistyczna. Pierwsze testy pocisku przeprowadzono w 2007 roku i od tego czasu są sukcesywnie powtarzane (łącznie przeprowadzono ich około siedmiu). Pierwsze Jarsy oficjalnie trafiły na służbę w 2009 roku i docelowo do roku 2021 mają zastąpić w rosyjskich wojskach rakietowych wszystkie pociski Topol. Najważniejszą zaletą Jarsów jest wielomodułowa głowica. W jej skład wchodzą trzy lub cztery (sprzeczne źródła) jądrowe bloki, z których każdy jest indywidualnie naprowadzany na cel. Pozwala to razić kilka celów jedną rakietą.

Wizualnie Jars prezentuje się niezwykle imponująco: wraz z głowicą ma około 22 metrów długości, a masa startowa wynosi 49 ton. Pocisk posiada trzystopniowy napęd na stałe paliwo rakietowe i może startować zarówno z przystosowanych do tego silosów, jak i mobilnych podwozi. Maksymalny zasięg rakiety wynosi 11 000 kilometrów. Moc ładunku sięga, w zależności od źródła, od 150 do 300 kiloton.

W niedalekiej przyszłości Jars ma się stać podstawą uzbrojenia wojsk jądrowych Rosji: - W przyszłości MBR RS-24 będą główną siłą mobilnych oddziałów Strategicznych Wojsk Rakietowych, które wraz z wojskami jądrowymi zapewnią bezpieczeństwo państwa i jego sojuszników - oświadczył Jegorow.

Według oficjalnych danych Rosja posiada 33 rakiety Jars (stan na 2014). W Jarsy jest wyposażona m. in. jednostka wojsk rakietowych w oddalonym o kilkaset kilometrów od polskiej granicy Kozielsku.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)