Męskie sprawyTak niszczysz sobie wzrok

Tak niszczysz sobie wzrok

Tak niszczysz sobie wzrok
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

02.06.2015 | aktual.: 27.12.2016 15:22

Szacuje się, że blisko połowa Polaków cierpi mniejsze lub większe kłopoty ze wzrokiem

Zapominanie o mruganiu

Wpatrując się w ekrany komputerów czy smartfonów często zapominamy o mruganiu, czego konsekwencją może być tzw. zespół suchego oka. Zwiastuje go nadmierne łzawienie, uczucie ciała obcego pod powiekami, pieczenie oczu, światłowstręt i chwilowe zamglenie widzenia. Schorzeniu towarzyszy ból i zmęczenie oka.

Dolegliwości nie można bagatelizować, ponieważ nieleczony zespół suchego oka powoduje nasilenie objawów, a także prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki oraz znacznego spadku komfortu życia.

1 / 5

Palenie papierosów

Obraz
© Shutterstock.com

Długo można wyliczać negatywne efekty tego nałogu. Substancje zawarte w dymie papierosowym wpływają m.in. na rozwój nowotworu płuc czy jelita grubego, pracę żołądka czy potencję.

Nie służą również naszym oczom. Brytyjscy naukowcy udowodnili, że osoby palące papierosy są czterokrotnie bardziej narażone na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry czy zaćmy, które z czasem stają się jednymi z głównych przyczyn utraty wzroku.

Dym papierosowy powoduje również podrażnienie oka, czego konsekwencją bywa pieczenie, szczypanie czy zapalenie spojówek. Uszkodzona może zostać także siatkówka.

2 / 5

Nie korzystanie z okularów przeciwsłonecznych

Obraz
© Shutterstock.com

To nie tylko wakacyjny gadżet, ale również bardzo ważne zabezpieczenie oczu. Warto bowiem pamiętać, że promienie ultrafioletowe mogą poważnie uszkadzać wzrok.

Okulary przeciwsłoneczne skutecznie ograniczają dopływ zbyt intensywnego światła, które nie tylko powoduje nieostre widzenie, ale przy dłuższej ekspozycji potrafi wywoływać zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, a w przyszłości zmętnienie soczewki (zaćmę), nowotwory tęczówki (czerniak) czy zwyrodnienie plamki żółtej.

3 / 5

Unikanie owoców i warzyw

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli chcemy na długo zachować dobry wzrok, nie możemy zapominać o regularnym jedzeniu warzyw i owoców. Których? Na przykład marchewki, jednego z najbogatszych naturalnych źródeł witaminy A. Oczywiście jej jedzenie nie wyleczy nas z krótko- czy dalekowzroczności, ale może uchronić przed tzw. kurzą ślepotą, czyli zaburzeniem adaptacji oka do widzenia w ciemności.

Warto zainteresować się także jarmużem. Już 2-3 jego liście dostarczają nam wymaganej przez organizm dziennej dawki luteiny, która zabezpiecza siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, a także filtruje szkodliwe dla naszego wzroku "światło niebieskie".

Na oczy zmęczone wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem świetnie wpływa także spożywanie aronii, czerwonych winogron czy borówki amerykańskiej.

4 / 5

Brak snu

Obraz
© Shutterstock.com

Nocny wypoczynek, trwający nieprzerwanie przynajmniej 5-6 godzin, jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, pozytywnie wpływającym na układ krążenia, umysł, nastrój, a także wzrok.

Amerykańscy naukowcy odkryli, że deficyt snu nie tylko powoduje zmęczenie oczu, ale również sprzyja rozwojowi jaskry. Ostry atak tego schorzenia, spowodowany nagłym wzrostem ciśnienia płynu znajdującego się w przedniej komorze oka położonej między rogówką a tęczówką, może szybko uszkodzić siatkówkę oraz nerw wzrokowy, a w konsekwencji doprowadzić do trwałej ślepoty.

5 / 5

Nadużywanie klimatyzacji

Obraz
© Shutterstock.com

Osoby spędzające wiele godzin w "chłodzonych" biurach czy samochodach często skarżą się na problemy z oczami. Nic dziwnego, ponieważ jałowe powietrze m.in. wysusza spojówki, powodując ich stan zapalny.

To schorzenie lekarze często nazywają "czerwonym okiem", bowiem jego najbardziej widocznym objawem jest silne zaczerwienienie. Towarzyszy mu także podrażnienie, uczucie "piasku w oczach" i nieprzerwane łzawienie, a niekiedy również cieknąca z oczu wydzielina, powodująca zlepienie powiek w czasie snu i mało przyjemne wrażenia po przebudzeniu. Niektóre osoby dotknięte zapaleniem spojówek odczuwają też silne swędzenie oka i wykazują zwiększoną wrażliwość na światło.

RAF

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)