Tak powstawał kalendarz Pirelli 2013
11.12.2012 | aktual.: 27.12.2016 15:03
None
- Tak, mogę powiedzieć, że jestem fotografem ulicznym fotografującym "znalezione sytuacje" - tak przedstawia siebie Steve McCurry, autor zdjęć do najnowszego kalendarza Pirelli.
To jedno ujęcie jest triumfem pochwyconej obserwacji, całą narracją samotności, zamyśloną postacią pośród tętniącego życiem miejskiego krajobrazu.
- Akty można fotografować wszędzie - mówi McCurry - ale tutaj modelki są ubrane i każda z nich ma swój własny charytatywny cel. Są zdeterminowane i idealistyczne. Dlatego chciałam zrobić im zdjęcia w miejscu wyjątkowym i Rio świetnie się do tego nadało.
McCurry podróżuje i robi zdjęcia już od ponad 40. lat. - mówi jego biograf Paul Theroux - Steve jest wspaniałym fotografem, ponieważ to zaradny podróżnik i skromna osoba, a ponadto najciężej pracująca kreatywna osoba jaką znam. Jest zawsze uważny, ma sokoli wzrok - widzi rzeczy takimi, jakimi są i potrafi znaleźć człowieczeństwo w każdym zdjęciu. Jedno z nich, na którym uwiecznił zielonooką afgańską nastolatkę Sharbat Gula, zrobił w obozie dla uchodźców w 1984 roku. Ta fotografia stała się najbardziej rozpoznawanym zdjęciem wszech czasów. Steve to Steve, więc 17 lat później musiał odnaleźć dziewczynę i ponownie ją sfotografować.
Teraz przyszła pora na Pirelli. Co o tym projekcie sądzi sam autor zdjęć?
- Jestem dumny z lokalizacji i scenerii oraz oświetlenia. (...)Zadanie polega na odnalezieniu właściwego oświetlenia, właściwej pory dnia, właściwego miejsca, a następnie na połączeniu tego w sprawną całość. Oświetlenie jest wszystkim.
Zgadzamy się z fotografem, ale tylko częściowo. Z naszej męskiej strony doceniamy też urodę fotografowanych kobiet, chociaż trzeba przyznać, że pod tym względem projekt Pirelli 2013 całkowicie różni się od poprzednich edycji. W kalendarzu nie uświadczymy czystego erotyzmu, a pewną harmonię człowieka z naturą . Ważny jest też charytatywny cel samego przedsięwzięcia, a każda z osób uwiecznionych na fotografiach ma swój wkład w dzieło humanitarne
Pirelli, facet.wp.pl/PFi
Petra Nemcowa
Czeska modelka, autorka i filantropka Petra Nemcova założyła fundację "Happy Hearts Fund" w 2006 r., w dwa lata po tym jak cudem ocalała w czasie tsunami na Oceanie Indyjskim, które zabiło blisko 280,000 ludzi. Będąc świadkiem straszliwej dewastacji z tak bliska, Petra zdecydowała się założyć HHF, gdy powróciła do Indonezji i zdała sobie sprawę, że w programie odbudowy jest luka, którą jej organizacja może zapełnić.
Głównym celem HHF jest leczenie i przywracanie nadziei w życiu dzieci, które ucierpiały na skutek katastrof naturalnych. Działania fundacji obejmują sprawną odbudowę szkół i domów. Do tej pory HHF dostarczyła już nieocenionego wsparcia w 14 krajach i obecnie pracuje w kolejnych sześciu. Według stanu na wrzesień 2012 fundacja wybudowała 67 szkół, przywracając poczucie wspólnoty ponad 40 tysiącom dzieci.
Adriana Lima
Adriana pracuje obecnie w programie fundacji Billa Clintona na Haiti. W ramach tej inicjatywy, której celem jest wsparcie i rozwój lokalnej haitańskiej gospodarki, Adriana odwiedziła Haiti i tam spotkała się bezpośrednio z liderami biznesu i przekonała się z jak wielkimi problemami społecznymi i gospodarczymi mają oni do czynienia.
Tak powstawał kalendarz Pirelli 2013
Adriana, która niedawno urodziła drugie dziecko, była głęboko poruszona programem rozszerzania pomocy położniczej w katolickim szpitalu w Port Au Prince, którego celem jest stworzenie miejsca, gdzie matki i niemowlęta z komplikacjami mogłyby otrzymać pomoc medyczną. W tym cierpiącym od lat kraju było to do tej pory niemożliwe. W najbliższej przyszłości Adriana wykorzysta swój status supermodelki do promowania na Facebooku kampanii skocznościowej, która ma pokryć koszty związane z budową nowego oddziału położniczego.
Tak powstawał kalendarz Pirelli 2013
Przez lata uchodziła za brazylijską piękność. Dziś dalej zachwyca urodą chociaż ma już ponad 60. Lat. Sonia Braga jest niezmordowanym adwokatem praw dziecka - szczególnie prawa do kształcenia się. - My z pierwszego świata zbyt często patrzymy na edukację jak na coś odrębnego od potrzeb podstawowych, takich jak posiadanie wystarczającej ilości jedzenia i godnego miejsca do spania - mówi.
Wspólnie z Jimmym Smitsem, Merel Julia, Esai Moralesem i waszyngtońskim prokuratorem Felixem Sanchezem była współzałożycielką narodowej latynoamerykańskiej Fundacji dla Sztuki (ang. The National Hispanic Foundation for the Arts - NHFA), której zadaniem jest promocja Latynosów zarówno przed jak i za kamerą. NHFA organizuje warsztaty i programy stypendialne dla studentów pragnących rozwijać się zawodowo w sektorze rozrywkowym i telekomunikacyjnym na kilku prestiżowych amerykańskich uniwersytetach, jak uniwersytet w Nowym Jorku, czy Uniwersytet Kolumbia oraz Harvard i Yale.
Summer Rayne Oakes
Summer Rayne Oakes tak ułożyła swoją karierę, aby idealnie pogodzić pracę i swoje wartości. Absolwentka uniwersytetu Cornell z dyplomem ochrony środowiska i entomologii jest autorką bestsellerowego przewodnika po stylach "Style" i współzałożycielką Source4Style, rynku typu business-to-business, który łączy projektantów bezpośrednio z dostawcami bezpiecznych dla środowiska materiałów z całego świata.
Stworzyła przyjazną środowisku kolekcję dla wielu marek, w tym MoDo eco eyewear, Aveeno i Portico home.
Summer Rayne Oakes
Oakes jest freelancerką piszącą dla magazynu Above - ostatnio napisała scenariusz i wyprodukowała swój pierwszy krótkometrażowy film dotyczący ochrony środowiska.
Prawdziwa eko-optymistka, jej działania zostały zauważone i szeroko docenione przez Vanity Fair, CnBC i innych.
Elisa Sednaoui
Elisa Sednaoui jest działaczką humanitarną w wielu aspektach, jak też supermodelką. Jej ostatni film dokumentalny, wyreżyserowany wspólnie z Martiną Gili, był zatytułowany "Kullu Tamam" ("Wszystko jest dobre") i opowiadał historię zwykłych ludzi z wioski na południu Egiptu, którzy nagle po upadku opartego na ucisku rządu Mubarka odkrywają "wolność wypowiedzi".
Twórcy filmu chcieli pokazać Egipt z innej perspektywy, poprzez życie zwykłych ludzi na wsi. Sednaoui mówi: - Egipcjanie i ich sposób patrzenia na świat dotknęły głębin mojego serca i silnie na mnie wpłynęły, więc czułam pragnienie podzielenia się tym. Elisa jest bardzo dumna z Egipcjan i ich siły oraz determinacji, jaką się wykazali. - Naprawdę przeprowadzili rewolucję - mówi, ale rozumie też, że konieczne jest zbudowanie demokracji od podstaw i bez korupcji.
Liya Kebede
Liya Kebede Liya Kebede to supermodelka i aktorka, jak też projektantka i filantropka. Jest założycielką Fundacji Liya Kebede, członkinią Rady Doradczej kampanii "Mother's Day every Day" i byłą ambasadorką dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia w programie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem.
Liya Kebede
Fundacja jej imienia jest zaangażowana w propagowanie dostępu do opieki ratującej życie dla wszystkich kobiet bez wyjątku. Program Kebede kształci prawodawców oraz wspiera programy ratujące życie we współpracy z rządami, innymi organizacjami oraz społecznościami lokalnym dotkniętymi tym problemem. Fundacja skupia się na strategicznej koordynacji i wykorzystaniu wszystkich możliwych środków, od kwalifikowanych lekarzy i położnych do karetek, czystych prześcieradeł i podstawowych narzędzi medycznych. - Jesteśmy zaangażowani w ratowanie kolejnego pokolenia matek. - mówi Liya.