Trwa ładowanie...
24-04-2013 12:48

Taka torebka to poważne zagrożenie zdrowia kobiet

Taka torebka to poważne zagrożenie zdrowia kobietŹródło: 123RF
d2iiv07

W zakamarkach kobiecej torebki można znaleźć wiele zaskakujących przedmiotów, o istnieniu których nawet same właścicielki nie miały pojęcia. Okazuje się jednak, że obok rzeczy niepotrzebnych, w damskiej torebce znajdziemy również sporo bakterii.

Naukowcy zwracają uwagę na kosmetyki rozsypane na dnie damskiej torebki. Przeciętna kobieta nosi w swojej torebce od trzech do ośmiu produktów do makijażu. Powszechnie wiadomo, że kobiety nie przywiązują wagi do daty ważności kolorowych kosmetyków, a to, jak sugerują specjaliści, może być zagrożeniem dla ich zdrowia. Według badań, przeciętna kobieta nawet przez sześć lat potrafi przechowywać w swojej kosmetyczce produkty do malowania. Panie chętnie sięgają po błyszczyk czy puder wyciągnięty z dna torebki, nie zwracając przy tym uwagi na zagrożenie.

A to jest całkiem poważne! Przeterminowane kosmetyki mogą powodować alergie i groźne infekcje. Poza tym w kosmetykach przechowywanych w nieodpowiednich warunkach znacznie szybciej rozwijają się zarazki. Ponadto stosowanie tych, które już dawno przekroczyły datę ważności może prowadzić do groźnych infekcji oczu, co jest o tyle istotne, że cienie do powiek to produkt, który najdłużej zalega na dnie kosmetyczki - wiele kobiet przechowuje go nawet przez siedem lat, o sześć lat za długo. Jest to również jeden z najgroźniejszych kosmetyków. Jego aplikacja może powodować silne reakcje alergiczne i poważne infekcje oka, podobnie jak tusze do rzęs i eyelinery. Na czarnej liści znalazły się również pomadki i podkłady w płynie.

d2iiv07

Kosmetyki, których termin przydatności do użycia dawno wygasł, mogą zawierać także bakterie i toksyny wywołujące podrażnienia skóry.

Jaki jest termin przydatności poszczególnych kosmetyków?

Jak już napisaliśmy wcześniej, z cieni do powiek mogą korzystać bez obaw o swoje zdrowie przez rok. Z kolei najmniej trwałym produktem jest tusz do rzęs, jego data ważności wygasa po czterech miesiącach. Produkty takie jak szminka czy podkład w płynie zachowują swoją datę ważności przez pół roku. Z różu, bronzera i pudru bez obaw mogą korzystać przez dwa lata, są to najbardziej trwałe kosmetyki kolorowe.

Dlaczego zatem nasze partnerki trzymają przeterminowane "odczynniki do makijażu"? To proste. Kobiety przywiązują zbyt dużą wagę do kosmetyków i niechętnie pozbywają się produktów, których od dawna nie używają, bo... jest im ich żal!

Ale to nie wszystko, kolejną zmorą są zużyte chusteczki higieniczne wrzucone do torebki. Naukowcy ostrzegają, że na chusteczkach, z których korzystaliśmy, bakterie i wirusy mogą utrzymywać się przez długi okres czasu. Tak więc za każdym razem, kiedy sięgamy po coś do torebki, w której znajdują się takie śmieci, nieświadomie narażamy się na infekcje i przeziębienie.

d2iiv07

Innym nośnikiem bakterii jest telefon komórkowy. Najnowsze badania wskazały, że na jego powierzchni znajduje się duża ilość bakterii, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby nieco zmniejszyć ryzyko zachorowania, specjaliści zachęcają do trzymania telefonu w specjalnym etui lub czyszczenia jego obudowy raz na tydzień. Badacze proponują również systematyczne pranie lub czyszczenie torebek.

(PAP), mow /PFi, facet.wp.pl

d2iiv07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iiv07