Tam, gdzie liczy się pojemność – laptopy z dużymi dyskami
W miarę upływu czasu laptopy do codziennego użytku stają się coraz cieńsze, lżejsze i szybsze. Dla niektórych liczy się wydajność, innym zaś zależy bardziej na pojemności. Prezentujemy kilka modeli laptopów z różnych półek cenowych, które mieszczą dyski o dużych pojemnościach.
22.03.2018 | aktual.: 22.03.2018 14:04
HDD kontra SSD
Dyski półprzewodnikowe, czyli SSD, stały się już standardem w laptopach do użytku domowego. Ich niewątpliwie ogromną zaletą jest szybkość zapisu i odczytu danych. Wielu użytkowników tego typu nośników często nie chce wracać do tradycyjnych dysków talerzowych (chyba że w postaci nośnika zewnętrznego). Dyski półprzewodnikowe są również odporniejsze na uszkodzenia, co jeszcze bardziej przemawia za ich kupnem. Jednak nigdy nie jest idealnie. Dyski SSD do użytku domowego ustępują miejsca dyskom HDD pod względem stosunku pojemności do ceny. Najczęściej spotkamy się z pojemnościami od 120 GB do 512 GB, a czasem nawet 960 GB. Te z największymi pojemnościami są wciąż dość drogie (ok. 1 tys. zł i więcej w sprzedaży detalicznej) i zwykle można je spotkać w modelach gamingowych lub w tych do zastosowań profesjonalnych.
Z kolei tradycyjne dyski talerzowe, chociaż są wolniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia, mogą pomieścić naprawdę dużo danych za o wiele niższą cenę. W ofercie możemy znaleźć modele 1-terabajtowe lub 2-terabajtowe, które występują zarówno w modelach do gier, jak i w najzwyklejszych egzemplarzach do standardowego użytku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na cenę laptopów składają się też inne parametry, np. marka, typ procesora czy model dedykowanej karty graficznej (lub jej brak).
HDD wciąż dobre
Dyski HDD będą dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla "chomików" wszelkiej maści. I nie chodzi tu o pliki tekstowe, które w porównaniu do plików multimedialnych ważą tyle co nic, a o wysokiej jakości zdjęcia, filmy czy właśnie gry wideo, które z roku na rok zajmują coraz więcej miejsca. Warto zaopatrzyć się więc w laptopy, których dyski mają co najmniej 500 GB. Reszta parametrów jest kwestią indywidualnych potrzeb. Za mniej wymagające modele z takim dyskiem zapłacimy ok. 1,5-1,7 tys. zł.
Każdy sprzęt zużywa się po jakimś czasie, ale dyski talerzowe mają to do siebie, że często odmawiają posłuszeństwa jako pierwsze. Czasami jest to kwestia uszkodzeń logicznych, a czasami kwestia uszkodzeń mechanicznych, co dotyczy szczególnie laptopów. Dlatego zawsze warto pamiętać o kopiach zapasowych na osobnych nośnikach. Jeśli nie mamy możliwości przechowywania danych na osobnym sprzęcie, możemy skorzystać z dwóch dysków twardych połączonych w tzw. macierz RAID.
Mariaż HDD i SSD
W ofercie znajdziemy również laptopy z dyskami hybrydowymi, które wydają się bardzo korzystnym, kompromisowym rozwiązaniem dla osób głodnych szybkiego ładowania np. systemu operacyjnego. Modele z takimi urządzeniami będą świetną propozycją również dla profesjonalistów, którzy oczekują jednocześnie bardzo dużego miejsca oraz wydajności.