Tanie namioty też dają radę. Przydadzą się na rodzinnym biwaku

Tani namiot to dobra opcja na początek przygody z biwakowaniem i kiedy potrzebujemy namiotu 2 albo 3 razy w roku. W takiej sytuacji nie warto przepłacać. Produkty w budżetowej wersji mogą pozytywnie zaskoczyć. Jeszcze masz szansę załapać się na urlopowy hit 2020 roku. Wystarczy namiot, śpiwór i... w drogę.

Tanie namioty też dają radę. Przydadzą się na rodzinnym biwaku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.08.2020 | aktual.: 18.08.2020 12:34

Jak wybrać tani namiot?

Stare albo tanie namioty mogą przywoływać wspomnienia, które nie zawsze są pozytywne. Kłopot z rozłożeniem namiotu, ginące części, pogięte śledzie, upał, wilgoć, a nawet drobne podtopienie niejednej osobie skutecznie popsuły wakacje. Taki biwak to żadna atrakcja. Z drugiej strony, współczesne namioty z efektownych ekspozycji są bardzo drogie, skomplikowane w rozstawianiu i ciężkie. Co mają do zaoferowania niedrogie, współczesne namioty za 180, 220 czy 300 zł? Uniwersalny model nie istnieje, ale dobrze oceniając potrzeby, można sporo zaoszczędzić. Dodatkowa okazja to fakt, że sezon na namioty turystyczne zbliża się ku końcowi i to dobra pora na złapanie dobrej okazji.

Inne cechy powinien mieć model, w którym biwakujemy z rodziną przez tydzień nad jeziorem, inne na trudny górski szlak. Tańszy namiot może mieć niższą odporność na dużą ilość opadów, ale jeśli korzystasz z niego sporadycznie, w zwykły, ulewny dzień nie przemoknie. Tańsze będą też modele bez moskitiery, która np. w lipcu byłaby niezbędna, a we wrześniu już mniej. Inna jest też konstrukcja małego namiotu na pole namiotowe w ustronnym miejscu, który na większej wysokości mogłoby zwiać.

Nie zrujnuje budżetu

Jeśli biwak, górskie wycieczki czy nocowanie w namiocie to dla ciebie znana i oczywista kwestia wyboru namiotu nie jest ci obca. Wiesz, jak czytać specyfikację, o czym pamiętać i na co zwracać uwagę. Na początek wystarczy odporna na wiatr i deszcz "dwójka", czyli wydatek do około 200 zł. W tej cenie znajdziemy model o sporych wymiarach, z zapasem miejsca na bagaż, wentylacją, moskitierą i o niewygórowanej wadze. Te produkty to nieco więcej niż kłopotliwe, ciężkie sprzed lat albo podatne na awarie modele chińskiej produkcji.

Namiot, który sam się rozłoży?

Do niedawna samodzielnie rozkładające się namioty były mało znane i niezbyt popularne. Szybkie rozłożenie wiązało się z kłopotliwym i czasem dość trudnym ponownym złożeniem metalowych, połączonych okręgów w ósemki. Te namioty po złożeniu mają okrągły kształt o wymiarach, które znacznie utrudniają noszenie ich przy plecaku np. na trekkingowych wyprawach. Teraz proces ich składania jest nieco sprawniejszy, a w przystępnej cenie kupimy np. model, który się nie nagrzewa pod wpływem słońca, dzięki czemu we wnętrzu łatwiej utrzymać stałą temperaturę także latem. Co ciekawe, model samodzielnie rozkładający się na płaskiej powierzchni stoi bez umocowania do gruntu za pomocą śledzi, dlatego po sezonie może posłużyć jako "baza" dla dzieci na tarasie, w pokoju lub choćby w salonie.

Mało waży

Jeśli wybieracie się na kemping samochodem, waga namiotu nie jest najistotniejsza. Co innego, kiedy szukacie mobilnego schronienia na szlak turystyczny. Wtedy liczy się wymiar złożonego namiotu i jego waga. Rekordowo lekkie produkty wykorzystują najnowsze technologie, aby zmniejszyć łączny ciężar stelaża i płachty, ale ich cena bywa wygórowana. Mała waga to zaleta także niektórych modeli z niższej półki cenowej. Niska waga i kompaktowe wymiary (często to nawet 140 cm szerokości na 220 długości w modelach XS) pozwolą wpasować złożony, jak i rozłożony namiot w każde niewielkie miejsce i znacznie ułatwią transport. Nawet budżetowe produkty mają mocniejszą konstrukcję przy zachowaniu minimalnej wagi. Także metalowe elementy są teraz lżejsze i trwalsze niż kiedyś.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Możliwość skorzystania z ostatniego dzwonka wakacji warto wykorzystać na szybki wypad, ale podróżujemy tylko bezpiecznie. Opcja biwaku z dala od tłumów jest jedną z możliwości, która pozwala nam uniknąć zatłoczonych kurortów. Niektórzy docenili tę możliwość jako alternatywę dla ryzykownych wypadów. Wystarczy własny prowiant, mapa i lekki, praktyczny namiot. W czasach, kiedy podróże są mocno ograniczone, taki namiot można rozłożyć choćby w ogrodzie albo na działce, aby sprawić rodzinie nieco frajdy. Niedrogi i praktyczny namiot docenią też wędkarze i łowcy malowniczych ujęć fotograficznych wschodów słońca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)