Trwa ładowanie...

Te imiona nie są mile widziane w Polsce. Zastanów się, zanim nazwiesz tak swoje dziecko

Niektórych imion nigdy byśmy nie nadały swoim dzieciom. Dziwnie brzmią, są obraźliwe albo po prostu nam się nie podobają i źle się kojarzą. Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje coś takiego, jak oficjalna lista imion zakazanych. Opracowała ją Rada Języka Polskiego. Sprawdźmy, jakie imiona się na niej znajdują.

Te imiona nie są mile widziane w Polsce. Zastanów się, zanim nazwiesz tak swoje dzieckoŹródło: 123RF.COM
d2iogya
d2iogya

RJP odpowiada za ochronę naszego języka ojczystego, dlatego nadawanie imion z listy nie jest oczywiście absolutnie zabronione, a jest jedynie sugestią. Urzędnik Stanu Cywilnego może zwrócić nam uwagę, kiedy będziemy chcieli zarejestrować nasze maleństwo pod którymś z tych właśnie imion.

Jakie kryteria były brane pod uwagę w trakcie tworzenia listy? Imię nie może m.in. pochodzić od wyrazu pospolitego czy nazwy geograficznej, dlatego tak popularne np. w Stanach Zjednoczonych Gwiazdy czy Dakoty są niedozwolone. Imię nie może także budzić żadnych negatywnych skojarzeń i musi odpowiadać płci dziecka (wyjątek stanowi Maria).

Lista sporządzona została jednak niemal 10 lat temu i obecnie możemy spotkać się z tym, że niektóre z imion w niej zawartych, cieszy się ogromną popularnością. Jak już wspomnieliśmy, lista to tylko sugestia.

A oto pełen spis imion zakazanych:
Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen, Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena

d2iogya

Jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego Rada Języka Polskiego odradza nadawanie dziecku imienia takiego jak Opieniek czy Montezuma. Ale co złego jest w Violetcie i Bastianie chyba pozostanie dla nas tajemnicą.

Historia nadawania imion samolotom:

d2iogya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iogya