Trwa ładowanie...

Te ryby mogą zawierać więcej rtęci!

Share
Te ryby mogą zawierać więcej rtęci!
Źródło: 123RF
d30tvql

Ocieplenie globalne może zwiększyć tempo przemian metabolicznych u ryb. A zatem również przyspieszy tempo, w jakim ich tkanki kumulują metale ciężkie, np. toksyczna dla ludzi rtęć - czytamy w "PLOS ONE".

Do niedawna niewiele było wiadomo o tym, jak ocieplenie globalne może wpłynąć na procesy związane z akumulowaniem się rtęci w tkankach żyjących w morzach zwierząt. Rtęć emitowana jest w powietrze przez przemysł. Jej część akumuluje się w rzekach i oceanach, zamieniając w wodzie w formę, która łatwo gromadzi się w tkankach.

Aby sprawdzić co dzieje się z rtęcią w wodzie, naukowcy z amerykańskiego Dartmouth College przebadali ryby z rzędu karpieńcokształtnych, żyjące w akwariach w laboratorium i w słonowodnych rozlewiskach przybrzeżnych w Maine. Ich zbiorniki miały różne temperatury. Żyjące w warunkach naturalnych ryby zjadały owady i inne dostępne bezkręgowce. Ryby laboratoryjne karmiono pokarmem o podwyższonej zawartości rtęci. Jak się okazało, ryby żyjące w wodzie cieplejszej zjadały co prawda więcej, ale wolniej przybierały na wadze.

W stosunku do ryb ze zbiorników chłodniejszych miały też wyższe stężenie związków rtęci w tkankach. Naukowcy sugerują, że wzrosło tempo ich przemian metabolicznych, powodując większy niż zwykle pobór tego toksycznego metalu. (PAP)

zan/krf/Ijuh

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d30tvql

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30tvql
d30tvql