Trwa ładowanie...
Ciekawostki

Ten lek przywróci cię do życia. W kilka sekund!

Share
Ten lek przywróci cię do życia. W kilka sekund!
Źródło: Fotolia
d3aeihw

To chyba jedna z największych bolączek mężczyzn. Mimo kilku tysięcy lat doświadczenia w spożywaniu alkoholu, ludzkość w dalszym ciągu nie zna cudownego sposobu na zniwelowanie przykrych skutków jego nadużycia.

Na szczęście całe rzesze naukowców nie ustają w wysiłkach, by wymyślić środek, który natychmiastowo będzie przywracał trzeźwość umysłu u osób, które przesadziły z napojami wyskokowymi. Dzięki staraniom naukowców z dwóch kalifornijskich uniwersytetów jesteśmy o krok bliżej, by pić, a w razie potrzeby błyskawicznie trzeźwieć. Profesorowie inżynierii chemicznej i biomolekularnej Yunfeng Lu oraz Cheng Ji ogłosili, że opracowali recepturę specjalnego "koktajlu", który spełnia to zadanie. Jak to możliwe?

Mikstura porównywana jest w działaniu do... drugiej, dodatkowej, wątroby, która skutecznie rozprawi się z alkoholem w organizmie osoby, która znajduje się w stanie upojenia. Jej skład to kombinacja dwóch enzymów odpowiedzialnych za metabolizm etanolu. Brzmi prosto, a jak działa?

d3aeihw

Koktajl zamknięto w nanokapsułach, które następnie wprowadzono do żołądka pijanych myszy. W porównaniu do kontrolnej grupy równie pijanych gryzoni, które musiały trzeźwieć naturalnymi metodami i nie otrzymały żadnych wspomagaczy, stworzona przez naukowców formuła antidotum alkoholu okazała się mieć zaskakująco pozytywne działanie - myszy szybciej dochodziły do siebie, co miało odzwierciedlenie w nienaturalnie przyspieszonym spadku poziomu alkoholu we krwi.

Rezultaty eksperymentów na zwierzętach są obiecujące i jest tylko kwestią czasu, kiedy badania wkroczą do fazy testów na ludziach. Profesor Lu rysuje wspaniałą perspektywę działania antidotum: - To będzie jak miliony komórek wątroby pracujących w żołądku i jelitach, by pomóc przetrawić alkohol. W innym miejscu wynalazek uczonych z Kalifornii określany jest mianem "alkoholowego niszczyciela". Rewolucyjny środek planuje się zamknąć w najpopularniejszej formule środków farmaceutycznych czyli w formie pigułki.

"Druga wątroba" z pewnością przyda się tym, którzy w imprezowym szale wypili o kilka drinków za dużo i z wielką ulgą pozbyliby się z głowy alkoholowego szumu i mdłości. Może mieć również zastosowanie, gdy w nagłej sytuacji i przez zbieg okoliczności stan trzeźwości jest najbardziej pożądanym. Na pewno zrobi ogromną furorę wśród osób, które nie chcą odmawiać sobie napojów wyskokowych, ale następnego dnia mają w perspektywie podróż samochodem - kalifornijskie antidotum rzeczywiście "zbija" obecny w organizmie alkohol, a nie jedynie pozwala oszukać alkomat, jak czynią to środki sprzedawane np. w Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, "alkoholowy niszczyciel" to nie jedyny projekt, u którego podstaw leży dostarczanie organizmowi specjalnej mieszanki enzymów. Kalifornijscy uczeni pracują również nad panaceum na łysienie. Jak widać, nie są im obce podstawowe problemy męskiej części ludzkości - włosy i trzeźwość.

PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Sposoby na kaca!

d3aeihw

Podziel się opinią

Share
d3aeihw
d3aeihw