Trwa ładowanie...
26-11-2010 14:59

Ten zapach działa na facetów

Share
Ten zapach działa na facetówŹródło: Jupiterimages
d40s2rd

Amerykańscy naukowcy dowiedli niedawno, że mało co tak bardzo pobudza męską chuć, jak... zapach ciasta z dyni.

W zasadzie nie wiadomo, która z tych informacji dziwi bardziej - fakt, że zapach dyniowego przysmaku działa zbliżenie do niebieskiej tabletki, czy samo to, że naukowcom przyszło do głowy szukanie afrodyzjaków w piekarniku. Wszystkie wątpliwości rozwiewa dr Alan Hirsch stojący, wraz z dr Jasonem Grussem, na czele grupy naukowców z Smell and Taste Treatment and Research Foundation w Chicago.

Specjalista w wypowiedzi dla "AOL Health" wyjaśnia: "W naszym ośrodku zajmujemy się pacjentami, którzy stracili zmysł powonienia w wyniku urazu głowy. Wielu z nich cierpi na dysfunkcje seksualne, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy te dwa zjawiska są połączone." Pomysł mógł wydawać się szalony, wszak pobudzenie seksualne do tej pory kojarzone było z innymi zmysłami, przede wszystkim: wzroku i dotyku. Jak się jednak okazało, koncepcja Hirsha oraz jego pracowników była nad wyraz trafna.

Ona już wie, jak go uwieść zapachem/fot. jupiterimages

Do badań zaproszono mężczyzn z przedziału wiekowego 18-64. Zaś metodologia samego badania wyglądała następująco: każdemu z panów wiązano oczy oraz podłączano do aparatury mierzącej przepływ krwi do członka. Dalej, prezentowano im kolejno 24 różne zapachy i mierzono jak kształtuje się przepływ krwi do ciał jamistych w penisie, pod wpływem każdego z nich.

d40s2rd

[

]( #opinions )

Rezultaty zaskoczyły nawet Hirscha i Grussa.

Naukowcy przygotowując portfolio zapachów do badania, posłużyli się m.in. kilkoma markami znanych damskich perfum oraz woniami typowo spożywczymi, jak wanilia, lukrecja, pączki czy świeżo prażony popcorn. W grupie ekspertów panowało logiczne przekonanie, że o ile faktycznie zapach będzie w stanie wzbudzić podniecenie, to będzie to któryś z szeroko reklamowanych perfum. Okazało się, że wprost przeciwnie. Najskuteczniejsze okazały się wypieki...

d40s2rd

Na czele rankingu, uplasował się zapach ciasta z dynią z nutką lawendy - ta mieszanka pobudziła seksualnie 40% ankietowanych panów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: połączenie zapachów pączka z czarną lukrecją, pomarańcze, cola i świeżo przygotowany popcorn. Szałowe perfumy, promowane przez gwiazdy, znalazły się na szarym końcu - "trafiając" zaledwie do 3% respondentów...

Co ciekawe, różne grupy zapachów cechowały się odmienną skutecznością w zależności od wieku badanych. Przykładowo wśród osób starszych najbardziej skuteczna była wanilia. Dr Hirsh przyznaje, że nie ma pojęcia dlaczego to właśnie produkty spożywcze i wypieki - na czele z ciastem z dyni - najbardziej wpływają na seksualne podniecenie u mężczyzn. "Być może, zapachy te przypominają im dziewczyny, żony, albo dzieciństwo. Może sprawiają, że stają się bardziej zrelaksowani." Jakkolwiek by nie było, grunt że kuchenna magia działa.

[

]( #opinions )

d40s2rd

Biorąc pod uwagę rezultaty badań Hirscha i Grussa można spokojnie przyjąć, że ciasto z dyni nie uzyskałoby tak wspaniałego wyniku na naszym krajowym podwórku, ponieważ w Polsce jest produktem niezbyt popularnym i raczej słabo kojarzonym - zatem nie spełnia przesłanek skuteczności. Wszak wchłaniając jego delikatną nutę zapachową, polscy faceci nie czuliby tego relaksu, nie sięgaliby też myślami do idyllicznych czasów dzieciństwa... Żeby przekonać się, co kręci mężczyzn znad Wisły, trzeba by przeprowadzić analogiczne badanie w naszym kraju. Lecz nim oficjalnie do tego dojdzie, pragniemy Was spytać o zdanie - jakie zapachy najskuteczniej oddziałują na Waszą wyobraźnię?

d40s2rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40s2rd
d40s2rd