Testosteron - funkcje. Jak zwiększyć poziom testosteronu?
13.04.2017 13:35, aktual.: 08.03.2019 21:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. Czasami mężczyźni borykają się z niedoborem testosteronu, dlatego warto wiedzieć, jak zwiększyć jego stężenie. Jakie funkcje pełni i jaki jest jego prawidłowy poziom?
Czym jest testosteron?
Testosteron jest bardzo istotnym hormonem dla ludzkiego organizmu. Jest uważany za typowo męski hormon (mimo że występuje także u kobiet.
Testosteron u mężczyzny wytwarzany jest przez nadnercza oraz jądra. W proces wydzielania testosteronu zaangażowana jest też przysadka mózgowa.
Testosteron – funkcje
Testosteron spełnia istotne funkcje w męskim organizmie. Zwiększa poziom libido, stymuluje rozwój mięśni i zwiększenie siły mięśni, chroni przed poważnymi chorobami, np. osteoporozą, a także oddziałuje na nastrój.
Odpowiedni poziom testosteronu we krwi jest często utożsamiany z charakterem mężczyzn przejawiających skłonność do podejmowania wyzwań i niebojących się ryzyka.
Prawidłowy poziom testosteronu
Warto wiedzieć, że poziom tego hormonu nigdy nie jest niezmienny. Prawidłowy poziom testosteronu to nie mniej niż 270 i nie więcej niż 1100 nanogramów na 100 ml krwi. Powszechna jest opinia, że aby organizm funkcjonował poprawnie, poziom testosteronu powinien znajdować się mniej więcej pośrodku najmniejszej i największej dopuszczalnej wartości.
Kiedy poziom testosteronu jest najwyższy? Zwykle rano, a z upływem kolejnych godzin coraz bardziej spada. Zmiany w poziomie testosteronu zachodzą nie tylko ze względu na porę dnia. Bywa, że spada on w momencie, gdy ten zostaje ojcem. Dlatego należy mieć świadomość, że wahania poziomu testosteronu to także efekt sytuacji, jakie mają miejsce w życiu prywatnym.
Zobacz także
Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Najprostszą metodą jest przyjmowanie tzw. anabolików, czyli sterydów anabolicznych, do których zalicza się również testosteron - jako środek przyjmowany zwykle w postaci zastrzyków. Stosowanie hormonu w takiej formie to jednak droga na skróty, w dodatku niebezpieczna dla zdrowia. Należy pamiętać, że robiąc sobie zastrzyki z testosteronem poważnie naruszamy gospodarkę hormonalną.
Najlepsza metoda na zwiększenie poziomu testosteronu to metoda naturalna. Walka z nadwagą, która przyczynia się do obniżenia stężenia hormonu we krwi, unikanie stresujących sytuacji i uprawianie sportu to najzdrowszy, a przy tym skuteczny sposób na osiągnięcie wyższego poziomu testosteronu. Wspomagać można się ewentualnie suplementami diety lub wybrać metodę naturalną, unikając cukru.
Czy warto zwiększyć poziom testosteronu?
Jeśli poziom testosteronu we krwi jest zbyt niski, to oczywiście należy go zwiększyć. Jeśli okaże się, że stężenie hormonu jest w normie, nie warto go dodatkowo podnosić. Poziom testosteronu można sprawdzić w laboratorium dzięki zwykłemu pobraniu próbki krwi.
Chociaż takie zjawisko to rzadkość, są także mężczyźni, którzy mają nadmiar testosteronu i nie powinni oni próbować zwiększać poziomu hormonu.
Z czego wynika nadmiar testosteronu? Najczęściej jest to sprawka natury, która zbyt hojnie obdarzyła niektórych tym hormonem.
Należy pamiętać, że nadmiar testosteronu u mężczyzn zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, powoduje obniżenie sprawności seksualnej i wypadanie włosów. Nadwyżka testosteronu to też częsta przyczyna powiększonych piersi mężczyzny (ginekomastii)
.