Testosteron – funkcje, prawidłowy poziom, jak zwiększyć poziom testosteronu

Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów. Czasami mężczyźni borykają się z niedoborem testosteronu, dlatego warto wiedzieć, jak zwiększyć jego poziom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki testosteronowi mężczyzna może mieć atrakcyjne mięśnie
Dzięki testosteronowi mężczyzna może mieć atrakcyjne mięśnie (Fotolia)

Testosteron – definicja

Testosteron jest bardzo istotnym hormonem dla ludzkiego organizmu. Testosteron jest uważany za typowo męski hormon (mimo że występuje także u kobiet. Testosteron u mężczyzny wytwarzany jest przez nadnercza oraz jądra. W proces wydzielania testosteronu zaangażowana jest też przysadka mózgowa.

Testosteron – funkcje

Testosteron spełnia istotne funkcje w męskim organizmie. Zwiększa poziom libido, stymuluje rozwój mięśni i zwiększenie siły mięśni, chroni przed poważnymi chorobami, np.osteoporozą, a także oddziałuje na nastrój. Odpowiedni poziom testosteronu we krwi jest często utożsamiany z charakterem mężczyzn przejawiających skłonność do podejmowania wyzwań i niebojących się ryzyka.

Testosteron – prawidłowy poziom

Warto wiedzieć, że poziom testosteronu nigdy nie jest niezmienny. Prawidłowy poziom testosteronu to nie mniej niż 270 i nie więcej niż 1100 nanogramów na 100 ml krwi. Powszechna jest opinia, że aby organizm funkcjonował poprawnie, poziom testosteronu powinien znajdować się mniej więcej pośrodku najmniejszej i największej dopuszczalnej wartości.

Kiedy poziom testosteronu jest najwyższy? Zwykle rano, a z upływem kolejnych godzin poziom testosteronu coraz bardziej spada. Zmiany w poziomie testosteronu zachodzą nie tylko ze względu na porę dnia. Bywa, że testosteron u mężczyzny spada w momencie, gdy ten zostaje ojcem. Dlatego należy mieć świadomość, że wahania poziomu testosteronu to także efekt sytuacji, jakie mają miejsce w życiu prywatnym.

Testosteron – jak zwiększyć poziom testosteronu?

Najprostszą metodą jest przyjmowanie tzw. anabolików, czyli sterydów anabolicznych, do których zalicza się również testosteron - jako środek przyjmowany zwykle w postaci zastrzyków. Stosowanie testosteronu w takiej formie to jednak droga na skróty, w dodatku niebezpieczna dla zdrowia. Należy pamiętać, że robiąc sobie zastrzyki z testosteronem poważnie naruszamy gospodarkę hormonalną.

Najlepsza metoda na zwiększenie poziomu testosteronu to metoda naturalna. Walka z nadwagą, która przyczynia się do obniżenia testosteronu we krwi, unikanie stresujących sytuacji i uprawianie sportu to najzdrowszy, a przy tym skuteczny sposób na osiągnięcie wyższego poziomu testosteronu. Wspomagać można się ewentualnie suplementami diety, które pomogą w zwiększeniu ilości testosteronu w organizmie, lub wybrać metodę naturalną, unikając cukru.

Testosteron – czy warto zwiększyć poziom testosteronu?

Jeśli poziom testosteronu we krwi jest zbyt niski, to oczywiście należy zwiększyć jego poziom. Jeśli okaże się, że poziom testosteronu jest w normie, nie warto go dodatkowo zwiększać. Poziom testosteronu można sprawdzić w laboratorium dzięki zwykłemu pobraniu próbki krwi.

Chociaż takie zjawisko to rzadkość, są także mężczyźni, którzy mają nadmiar testosteronu i nie powinni oni próbować zwiększać poziomu hormonu.

Z czego wynika nadmiar testosteronu? Najczęściej jest to sprawka natury, która zbyt hojnie obdarzyła niektórych tym hormonem.

Należy pamiętać, że nadmiar testosteronu u mężczyzn zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, powoduje obniżenie sprawności seksualnej i wypadanie włosów. Nadwyżka testosteronu to też częsta przyczyna powiększonych piersi mężczyzny (ginekomastii). Dlatego z testosteronem nie należy przesadzać.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.