To dlatego strach ma wielkie oczy!
Szeroko otwarte oczy, kt贸re towarzysz膮 ekspresji strachu, zwi臋kszaj膮 pole widzenia i u艂atwiaj膮 lokalizacj臋 zagro偶enia zar贸wno osobie przera偶onej, jak i jej obserwatorom - informuje "Psychological Science".
Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) i Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) udowodnili, 偶e osoby z szeroko otwartymi oczami, charakterystycznymi dla sygnalizowania emocji strachu na twarzy, s膮 w stanie wychwyci膰 wi臋cej szczeg贸艂贸w znajduj膮cych si臋 w ich peryferyjnym polu widzenia.
W dodatku szeroko otwarte oczy s膮 przydatn膮 wskaz贸wk膮 tak偶e dla ludzi obserwuj膮cych twarz przestraszonej osoby i umo偶liwiaj膮 im dok艂adniejsze okre艣lenie kierunku, w kt贸rym skierowany jest wzrok patrz膮cego.
- Ekspresje emocjonalne wygl膮daj膮 w taki spos贸b z konkretnego powodu. S膮 spo艂ecznie u偶yteczne przy komunikowaniu stan贸w emocjonalnych, jak r贸wnie偶 przy przekazywaniu bezpo艣rednich sygna艂贸w fizycznych. Na przyk艂ad szeroko otwarte oczy pozwalaj膮 na wys艂anie wyra藕nego sygna艂u, kt贸ry informuje obserwator贸w, by spojrzeli si臋 w okre艣lonym kierunku - m贸wi Daniel Lee, jeden z badaczy.
Mechanizm u艂atwiaj膮cy lokalizacj臋 zagro偶enia dzi臋ki obserwacji szeroko otwartych oczu nie jest skomplikowany. Jego istota polega na mo偶liwo艣ci dostrze偶enia wi臋kszej powierzchni t臋cz贸wki i bia艂ka oka, tworz膮cych tward贸wk臋. (PAP)
ooo/agt/Ijuh