Trwa ładowanie...
14-05-2012 15:14

To koniec. Alkohol nie będzie upijał!

To koniec. Alkohol nie będzie upijał!Źródło: AFP
d288mbs
d288mbs

* Alkohol towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i choć niektóre trunki potrafią być prawdziwą ucztą dla podniebienia (zwłaszcza w odpowiednim połączeniu z potrawami), powiedzieć, że pijemy jedynie "dla smaku", oznaczałoby skłamać. Jak świat długi i szeroki ludzie raczą się czasami wstrętnymi w smaku napitkami, o ile tylko zawierają one "procenty", które, przedostawszy się do krwi, powodują dobrze znany wszystkim stan upojenia. To może się jednak niedługo skończyć!*

Wcale jednak nie chodzi o to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystkie wysokoprocentowe trunki staną się smakowite i aromatyczne - po prostu nie będą w ogóle działać! Jak to możliwe?

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Yale pracują nad środkiem, który zażyty odpowiednio wcześniej przed alkoholową libacją, sprawi, że spożywane trunki pozostaną bez wpływu na stan psychofizyczny pijącego. Jednym słowem - ile byśmy nie wypili, nie poczujemy się ani trochę pijani.

Wszystko zaczęło się od potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa na drogach - naukowcy szukali środka, który pozwoliłby zlikwidować negatywne skutki spożywania alkoholu na zdolności psychomotoryczne i refleks pijącego, by dochodziło do mniejszej ilości wypadków z uwagi na upojenie alkoholowe. Okazało się, że związek o nazwie iomazenil spełnia te oczekiwania - testy przeprowadzone na badanych za kółkiem symulatorów jazdy samochodowej wypadły całkiem obiecująco.

d288mbs

Naukowcy nie poprzestają jednak tylko na tym - chcą, by wynaleziony przez nich środek stał się uniwersalnym remedium na ciężkie pijaństwo i chorobę alkoholową. W jaki sposób? Po prostu odbierając całą przyjemność z "bycia na rauszu" i picia: "Lekarstwo, które będzie w stanie zablokować działanie alkoholu na centralny układ nerwowy, może stać się unikalnym środkiem w likwidowaniu stanu upojenia alkoholowego i leczenia alkoholizmu" - komentuje członek zespołu, psychiatra Deepak D'Souza.

Inny zespół naukowców pracujących nad tym samym zagadnieniem przeprowadził testy własnego środka na pijaństwo na myszach - w rezultacie "opita" do granic możliwości myszka pozostała trzeźwa.

Trzecią opcją, nad którą głowią się uczeni, jest opracowanie "alkoholu" o takiej recepturze, która niosłaby ze sobą dla pijącego wszystkie pozytywne skutki odurzenia (rozluźnienie, poprawę nastroju), ale bez faktycznego stanu upojenia alkoholowego i upośledzonej percepcji oraz zdolności psychomotorycznych, co pozwoliłoby amatorom trunków bezpiecznie prowadzić samochód czy szybko wrócić do pracy.

Jak każda nowinka, pomysł, by w jakiś sposób uchronić pijących przed chodzeniem i jeżdżeniem zygzakiem, ma swoich krytyków, którzy zauważają, że jeśli ktoś będzie chciał się upić i wsiąść do samochodu, to i tak to zrobi, nie zważając na rozwiązania proponowane przez medycynę. Tym bardziej, jeśli cudowny środek, trzeba będzie zażyć przed piciem.

KP/PFi

d288mbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d288mbs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj