To on został uznany za winnego wybuchu epidemii AIDS
11.04.2016 | aktual.: 07.04.2017 13:25
W przypadku AIDS piętno "pacjenta zero" ciąży na Gaëtanie Dugasie. Czy słusznie?
Wszystko na Ziemi ma swój początek, także choroby. W przypadku epidemii, które wybuchły stosunkowo niedawno, możliwe jest często precyzyjne określenie ich źródeł, a czasami nawet wskazanie osoby, od której wszystko mogło się zacząć - określa się ją mianem "pacjenta zero". W przypadku AIDS piętno to ciąży na Gaëtanie Dugasie. Czy słusznie?
Urodził się w 1953 r. w Kanadzie. Uznawany był za bardzo przystojnego faceta i gustował jedynie w innych mężczyznach. Dzięki urodzie oraz rodzajowi wykonywanej pracy (był zatrudniony w liniach lotniczych Air Canada jako steward), poznawała mnóstwo ludzi i regularnie zmieniał partnerów. Szacuje się, że każdego roku nawiązywał bliskie relacje z kilkuset różnymi mężczyznami. W marcu 1984 r., na podstawie przeprowadzonego śledztwa, naukowcy stwierdzili, że to właśnie Gaëtan Dugas jest centralną postacią zataczającej coraz szersze kręgi epidemii przypadłości znanej jako AIDS.
**[
ZOBACZ TEŻ: DENISE RUTKOWSKI - CO STERYDY ROBIĄ Z LUDŹMI ]( http://facet.wp.pl/denise-rutkowski-co-sterydy-robia-z-ludzmi-6002211481612929g )**
"Człowiek, który dał światu AIDS"
Swoją pracę dla kanadyjskiego przewoźnika Dugas rozpoczął w 1974 r. To było spełnienie jego marzeń - dzięki zawodowi stewarda mógł podróżować po całym kraju. Najczęściej latał pomiędzy Vancouver, Halifaksem, Toronto a Montrealem. Z czasem coraz więcej czasu zaczął spędzać również w Stanach Zjednoczonych - San Francisco czy Nowym Jorku. To dla całej historii o tyle ważne, że we wszystkich tych metropoliach dochodziło do jego schadzek z różnymi mężczyznami. Powiedzieć, że Dugas zmieniał ich jak rękawiczki, to nie powiedzieć nic. Według publicystów, którzy przyjrzeli się jego życiorysowi, w ciągu 10 lat miał mieć ok. 2,5 tysiąca kontaktów seksualnych z różnymi mężczyznami.
**[
ZOBACZ TEŻ: NIE PRZESADZAJ Z TRENINGIEM ]( http://facet.wp.pl/nie-przesadzaj-z-treningiem-6002204342420609a )**
Wiedział, że zaraża?
Kiedy wykryto u niego poważne problemy zdrowotne, nie zmienił swojego stylu życia. Już w 1980 r. zdiagnozowano u niego mięsaka Kaposiego - rodzaj choroby nowotworowej, która najczęściej wykrywana jest u pacjentów z AIDS. Borykając się z coraz poważniejszymi dolegliwościami, nie zwalniał tempa i jak się później okazało, zarażał innych. Niektórzy lekarze nazwali nawet potem Dugasa socjopatą. Opinie takie przywołane zostały w publikacji Randy'ego Shiltsa "I orkiestra grała dalej". Sam Shilts także skrytykował w swojej książce lekkomyślność Dugasa. Stwierdził on, że kanadyjski steward wiedział, iż swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem sprowadzał zagrożenie na innych.
**[
ZOBACZ TEŻ: DENISE RUTKOWSKI - CO STERYDY ROBIĄ Z LUDŹMI ]( http://facet.wp.pl/denise-rutkowski-co-sterydy-robia-z-ludzmi-6002211481612929g )* *[
ZOBACZ TEŻ: NIE PRZESADZAJ Z TRENINGIEM ]( http://facet.wp.pl/nie-przesadzaj-z-treningiem-6002204342420609a )**
Sprawca zła
Shilts oraz cytowani przez niego specjaliści nie byli jedynymi osobami, które twierdziły, że odpowiedzialność za dynamiczny rozwój epidemii AIDS na początku lat 80. XX wieku spoczywała w dużej mierze na Kanadyjczyku. Po tym, jak w 1984 r. CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) nazwało stewarda z Quebecu "pacjentem zero", w prasie pojawiło się wiele chwytliwych nagłówków, które wskazały Dugasa jako sprawcę zła.
W 1987 r. magazyn "People" nazwał Dugasa jednym z 25 najbardziej intrygujących ludzi roku. W artykule, który pojawił się na łamach czasopisma, napisano, że nieposkromiony popęd seksualny zmarłego trzy lata wcześniej Dugasa "nadał impet epidemii, która zabrała życie jemu samemu oraz tysiącom innym". W tekście powołano się dodatkowo na badania, które ujawniły, że na 248 homoseksualnych mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych, u których wiosną 1982 r. zdiagnozowano AIDS, przynajmniej 40 utrzymywało intymny kontakt z Dugasem albo osobami, które "blisko" go znały. Podobnych nagłówków było więcej. "New York Post" nazwał go "mężczyzną, który dał nam AIDS".
Sprowadzony do roli kozła ofiarnego?
Nie do końca jednak wiadomo, czy zarażał świadomie. Wielu specjalistów wskazuje dziś, że wiedza na temat "dżumy XX" wieku była wówczas jeszcze stosunkowo niewielka. Sam Dugas - według pojawiających się opinii - też nie do końca miał sobie zdawać sprawę z tego, z czym może wiązać się zachowanie dawnego stylu życia już po ujawnieniu jego kłopotów. Dla wielu dzisiejszych naukowców Dugas stał się po prostu kozłem ofiarnym.
Ostatnie badania przedstawione przez naukowców z Uniwersytetu Arizony wskazują, że wirus odpowiedzialny za wywoływanie AIDS zaczął mutować na długo przed rozpoznaniem przypadku Dugasa; znacznie wcześniej można było też już mówić o epidemii. Przeprowadzone przez specjalistów badania, wykorzystujące technikę tzw. zegara molekularnego, pokazały też, że to nie Dugas był odpowiedzialny za pierwsze zachorowania, które pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem jeszcze w latach 80. pojawiały się spekulacje, że to wiodący rozwiązłe życie steward "przywiózł" wirus HIV z Afryki i zaczął masowo zarażać mieszkańców Zachodu.
By zagrożenie miało ludzką twarz
Amerykańscy naukowcy uważają dziś, że w okolicach Nowego Jorku, gdzie Dugas najczęściej spotykał się z innymi mężczyznami, ognisko pojawiło się już w okolicach 1970 r., a wirus został przywieziony z Haiti albo innego kraju położonego na Wyspach Karaibskich. Już wtedy można było mówić w okolicach Nowego Jorku o epidemii, która w 1975 r. przeniosła się też do San Francisco. Podkreśla się też, że sam steward miał być wręcz pomocny w dostarczaniu nowej wiedzy specjalistom z CDC, z którymi ściśle współpracował na początku lat 80. Dlaczego zatem właśnie na Dugasa spadła odpowiedzialność za pojawienie się AIDS? Dlaczego to właśnie on stał się kozłem ofiarnym? Według naukowców, złu trzeba było wówczas nadać jakiś mniej abstrakcyjny wymiar, a zmieniający na okrągło partnerów steward nadawał się do tej roli znakomicie.
Komuś musiało się oberwać
- To było zbyt przerażające, by myśleć, że HIV stanowiło ogólne ryzyko, które wywołane zostało bardziej przez kaprys nauki niż przez bezdusznego "złego gościa" - tłumaczy cytowany przez serwis "Vox" profesor Richard Elion, który zajmuje się problem HIV.
Gaëtan Dugas zmarł 30 marca 1984 r.
Rafał Celle
**[
ZOBACZ TEŻ: DENISE RUTKOWSKI - CO STERYDY ROBIĄ Z LUDŹMI ]( http://facet.wp.pl/denise-rutkowski-co-sterydy-robia-z-ludzmi-6002211481612929g )* *[
ZOBACZ TEŻ: NIE PRZESADZAJ Z TRENINGIEM ]( http://facet.wp.pl/nie-przesadzaj-z-treningiem-6002204342420609a )**