Trwa ładowanie...
23-12-2010 14:34

To pijani mężczyźni roznoszą HIV!

To pijani mężczyźni roznoszą HIV!Źródło: AFP
d3rbfy1

Wspólny wysiłek amerykańskich oraz indyjskich naukowców pozwolił ustalić niebezpieczny fakt - mężczyźni silnie nadużywający alkoholu są tą grupą ludzi, którzy najbardziej efektywnie rozprzestrzeniają wirus HIV...

Uczeni z Uniwersytetu w Bostonie oraz "HIV+ People's Network In Maharashtra" i "Population Council" wzięli pod lupę Kamathipurę, czyli jedno z największych - o ile nie największe - zagłębie prostytucji na świecie. Specjaliści postanowili na linii ognia zbadać, która z płci jest w głównej mierze odpowiedzialna za zakażenia wirusem HIV. A także zweryfikować pogląd, mówiący, że to głównie prostytutki sieją weneryczną zarazę.

[

]( #opinions )

d3rbfy1

Szybko okazało się jednak, że to... nieprawda. Prawdziwą epidemię rozniecają klienci, zwłaszcza ci pijani. Bo choć wprawdzie dr Niranjan Saggruti przyznaje na łamach "Daily News & Analysis", że "procentowo wskaźnik kobiet zakażonych HIV wzrósł z 29% w 2001 do 39% w 2009", to winą za ten stan rzeczy obarczyć należy pijanych mężczyzn, którzy korzystają z ich usług.

W badaniu wzięło udział łącznie 211 prostytutek oraz mężczyzn z HIV, korzystających z tamtejszych licznych przybytków rozkoszy.

Odkryto, że w procesie rozprzestrzeniania wirusa HIV, dominującą rolę odgrywa alkohol, lecz tylko w przypadku facetów. Okazuje się, że panowie pod wpływem 2,4 razy częściej, niż ich trzeźwi koledzy, wchodzą w kontakty seksualne bez zabezpieczenia. Z kolei, kobiety - pijane czy trzeźwe - zdają się pamiętać o przepisach bhp. Co ciekawe, 37% zakażonych HIV to mężowie, głowy rodzin. I to właśnie oni szerzą niebezpiecznego wirusa, zarówno wśród bliskich, jak i profesjonalistek.

Współautor badania, Manoj Pardesi, przeprowadził krótkie wywiady z kobietami oraz mężczyznami, korzystającymi z usług pracowników seksualnych. 32% respondentek oraz 44% respondentów przyznało, że mają poważne problemy z alkoholem. Natomiast analogicznie 11% pań i 33% panów wspomagało się procentami przed wizytą w burdelu.

d3rbfy1

[

]( #opinions )

Zestawiając ze sobą powyższe dane oraz dynamikę wzrostu zachorowalności, można odnieść wrażenie, że zaledwie kwestią kilku dekad jest skażenie HIV większej części tamtejszej populacji. Oczywiście, o ile sytuacja się nie zmieni. Warto w tym miejscu dodać, że brak zabezpieczenia nie zawsze jest wynikiem niewiedzy, czy odurzenia alkoholowego, specjaliści utrzymują, że sporą rolę odgrywają tu również czynniki ekonomiczne. Stali bywalcy Kamathipury zamiast kondoma, często wybierają kolejnego drinka. Niestety, każda tego typu decyzja wpływa destrukcyjnie na życie nawet kilkunastu osób...

d3rbfy1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rbfy1