CiekawostkiTo przez to się kłócimy!

To przez to się kłócimy!

To przez to się kłócimy!
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Uwaga, w czwartkowe wieczory jesteśmy szczególnie skłonni do kłótni. Jak twierdzą naukowcy przeciętna para sprzecza się 312 razy w roku. Czy to oznacza, że jedynie 53 dni w roku są wolne od kłótni? Rewelacje na ten temat podał dziennik Daily Mail.

Pozostawianie mokrych ręczników na łóżku, przerzucanie kanałów telewizyjnych, to dopiero początek długiej listy powodów do kłótni. Te niewielkie, irytujące nawyki często stają się dużym problemem. Urastają do tego stopnia, że co piąty Brytyjczyk uznał je za powód do rozstania.

[

]( #opinions )

Zdaniem naukowców to kobiety znacznie częściej są poirytowane. Z równowagi wytrąca je pozostawianie włączonych świateł, nieustanne zmienianie kanałów w telewizorze i nie opuszczanie deski sedesowej. Oczywiście mężczyźni również bywają poirytowani. Najczęściej do pań mamy pretensje o to, że szykują się zbyt długo, za dużo zrzędzą, a ich włosy zatykają rury...

Z drugiej strony powszechnie wiadomo, że konstruktywna kłótnia ze współmałżonkiem jest lepsza dla zdrowia, niż duszenie w sobie złych emocji, które wręcz podnosi ryzyko przedwczesnego zgonu. Jakiś czas temu, do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan, którzy przez 17 lat prowadzili badania wśród 192 par z miejscowości Tecumseh (stan Michigan). Podzielono je na cztery grupy: w jednej współmałżonkowie potrafili wyrażać swoje negatywne emocje i omawiać problemy; w drugiej i trzeciej tylko jeden z partnerów - mąż, bądź żona - komunikowali swoją złość, a drugi partner dusił ją w sobie; małżonkowie z czwartej grupy jednakowo ukrywali swoje złe emocje i żale.

Porównanie wykazało, że pary, w których mąż i żona tłumili w sobie złość podczas ataku partnera, były bardziej narażone na śmierć w młodszym wieku, niż pary, w których przynajmniej jeden ze współmałżonków potrafił komunikować złe emocje i rozwiązywać konflikty.

Wcześniejszy zgon obydwu małżonków odnotowano w przypadku 6 proc. par, w których jedna lub dwie osoby komunikowały swoją złość i w przypadku 23 proc. par, w których współmałżonkowie ukrywali złe emocje.

[

]( #opinions )

Najnowsze badania potwierdzają, że metodą, która nie tylko nie pomaga rozwiązać konfliktu, ale też niekorzystnie wpływa na zdrowie, jest ukrywanie gniewu, rozpamiętywanie go i obrażanie się na partnera. Jak podkreślają naukowcy, wyniki są na razie wstępne. Obecnie są w trakcie analizy danych zebranych po 30 latach badania tych samych par. W tym czasie liczba zgonów niemal się podwoiła.

Oby najbliższy czwartek, nie był kolejnym czarnym czwartkiem

PAP, (menonwaves)/ PFi

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (69)