Trwa ładowanie...
doecemk
Militaria

To ubranie czyni niewidzialnym!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To ubranie czyni niewidzialnym!
(Quantum Stealth)
doecemk

* Khaki i ziemnopodobne barwy maskujące w armii prawdopodobnie już niedługo odejdą do lamusa.*

Spełnią się za to najśmielsze przewidywania futurologów oraz... twórców sci-fi i fantasy. Mityczna czapka-niewidka, a może szata niewidzialności? Postęp technologiczny w dziedzinie materiałów sprawi, że oko przeciwnika stanie się bezradne, a żołnierze... znikną!

* "I am an invisible man"*

doecemk

Nie chodzi tu o nawet najbardziej doskonały, ale wciąż - kamuflaż. Kanadyjska firma HyperStealth Biotechnology Corporation, uczestnik natowskiego programu "Security through Science", mająca na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów z dziedziny kamuflażu m. in. dla amerykańskiej i kanadyjskiej armii, pracuje nad nowym wynalazkiem, który ma zapewnić żołnierzom pełną niewidzialność. Jak to możliwe?

* Nie rzuca cienia? To musi być...*

(fot. Quantum Stealth )

doecemk

Quantum Stealth - technologia, dzięki której skrywająca się osoba czy pojazd nie tyle stopią się z otoczeniem czy na wzór kameleona kolorystycznie się do niego upodobnią, ale staną się całkowicie niewidzialni dla oka przeciwnika. Sekret polega na użyciu specjalnych włókien, które, jak czytamy na stronie producenta, "załamują fale światła". Ze względu na spore zainteresowanie ze strony armii oraz służb specjalnych tak amerykańskich, jak i kanadyjskich, HyperStealth nie podaje szczegółów związanych z właściwościami włókien. Dodaje jedynie, że jest to technologia, która pozwoli, by żołnierze czy obiekty byli nie tylko niewidzialni dla oka, ale również dla nokto- i termowizorów, a ponadto... nie rzucali cienia! Ta naturalna cecha wszystkich obiektów w obecności źródła światła została zredukowana aż o 95 procent.

* Top secret*

Tajemnica, jaką owiany jest projekt, nie powinna budzić zdziwienia - skoro zainteresowanie potencjalnych klientów jest tak duże, w interesie producenta pozostaje, by na podstawie informacji udostępnionych przez niego opinii publicznej, nie można było ustalić, jakie konkretne zastosowania może mieć Quantum Stealth - niewidzialność plus efekt zaskoczenia z pewnością mogą dać najlepsze rezultaty.

doecemk

Jedyną "reklamą", na jaką pozwoliła sobie firma, jest zamieszczenie zdjęć, na których prezentuje się "poglądowe" działanie Quantum Stealth. Jak sprawdza się w praktyce wiedzą wysłannicy amerykańskiej i kanadyjskiej armii, a także kanadyjscy antyterroryści, którzy mieli okazję zapoznać się z prawdziwymi materiałami i są w stanie "zweryfikować, że nie doszło po prostu do manipulacji fotograficznej i video" - zastrzega producent.

Trzeba przyznać, że niektóre z fotografii naprawdę robią wrażenie. Biorąc pod uwagę, że to jedynie "poglądowy" obraz potencjału Quantum Stealth, aż strach pomyśleć, jakimi możliwościami będą dysponować w przyszłości armie i specsłużby. Niewidzialność powoli staje się rzeczywistością.

KP/PFi

Zobacz: "Misje zagraniczne Wojska Polskiego"

doecemk

Podziel się opinią

Share

doecemk

doecemk