Trwa ładowanie...
d4hut82
Ciekawostki

To wtedy powstały _pilznery_

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To wtedy powstały _pilznery_
(mat pras. / Rc2)
d4hut82

Dokładnie 5 października 1842 r. w czeskim Pilznie nastawiono pierwszą beczkę tamtejszego złocistego piwa, tworząc tym samym pierwowzór dla wszystkich pilznerów . Tradycja jego warzenia trwa nieprzerwanie od 172 lat, a jego powstanie to nie tylko opowieść o doskonałym smaku, ale również historia ludzi, którzy stworzyli pierwszego złocistego pilsnera i stoją na straży jego receptury od 1842 r.

* Rewolucja wylana piwem*

Zaczęło się od rewolucji. W 1838 r. niezadowoleni z jakości i smaku ówczesnego piwa mieszkańcy Pilzna wylali 36 beczek mętnego i ciemnego trunku do rynsztoka. W odpowiedzi lokalni piwowarzy połączyli siły i stworzyli browar, który miał warzyć piwo najwyższej jakości.

d4hut82

Misję stworzenia nowego piwa powierzono piwowarowi i pasjonatowi piwa z Bawarii - Josefowi Grollowi, który posiadał doświadczenie w nowatorskiej jak na tamte czasy metodzie warzenia sposobem dolnej fermentacji. Groll wyszukał najlepsze składniki: morawski jęczmień, żatecki chmiel, miękką pilzneńską wodę oraz specjalny szczep drożdży nazywany sekretnym składnikiem. Wykorzystał też miedziane kadzie przypalane żywym ogniem, co pozwoliło uzyskać charakterystyczny karmelowy aromat.

11 listopada 1842 r. pierwsza beczka piwa uwarzonego przez Josefa Grolla została odszpuntowana na rynku św. Marcina w Pilznie. Połączenie wyjątkowych składników i unikalna metoda warzenia sprawiły, że piwo cechowało się złocistym kolorem oraz doskonałym balansem między słodyczą i goryczą. Metoda warzenia złocistego trunku z Pilzna szybko znalazła wielu naśladowców. Mianem pilzner zaczęto określać wkrótce wszystkie piwa powstałe w ten sposób. W 1898 r. w celu ochrony autentyczności oraz swych oddanych konsumentów pilzneński browar zmienił nazwę piwa na Pilsner Urquell, co oznacza "Pilsner z oryginalnego źródła".

* Złota era*

Pilsner szybko zyskał sobie uznanie poza granicami Pilzna, a wieści o złocistym pilzneńskim piwie szybko nadały miastu rozgłosu. Pojawienie się kolei w Pilznie pozwoliło na eksport piwa do Francji i Niemiec. Przełomowym momentem w rozwoju browaru było wybudowanie własnej bocznicy kolejowej dzięki czemu mógł trafiać do całej Europy. W przededniu I wojny światowej browar produkował rocznie ponad milion hektolitrów piwa, z dystrybucją w 34 krajach na całym świecie, od Egiptu po Stany Zjednoczone.

Dziś dostępny jest w ponad 50 krajach na całym świecie, a od 2011 r. produkowany jest wyłącznie w czeskim Pilznie.

d4hut82

Podziel się opinią

Share

d4hut82

d4hut82