Trwa ładowanie...
03-10-2014 15:44

To wtedy powstały _pilznery_

To wtedy powstały _pilznery_Źródło: mat pras. / Rc2
d3xi87k
d3xi87k

Dokładnie 5 października 1842 r. w czeskim Pilznie nastawiono pierwszą beczkę tamtejszego złocistego piwa, tworząc tym samym pierwowzór dla wszystkich pilznerów . Tradycja jego warzenia trwa nieprzerwanie od 172 lat, a jego powstanie to nie tylko opowieść o doskonałym smaku, ale również historia ludzi, którzy stworzyli pierwszego złocistego pilsnera i stoją na straży jego receptury od 1842 r.

Rewolucja wylana piwem

Zaczęło się od rewolucji. W 1838 r. niezadowoleni z jakości i smaku ówczesnego piwa mieszkańcy Pilzna wylali 36 beczek mętnego i ciemnego trunku do rynsztoka. W odpowiedzi lokalni piwowarzy połączyli siły i stworzyli browar, który miał warzyć piwo najwyższej jakości.

Misję stworzenia nowego piwa powierzono piwowarowi i pasjonatowi piwa z Bawarii - Josefowi Grollowi, który posiadał doświadczenie w nowatorskiej jak na tamte czasy metodzie warzenia sposobem dolnej fermentacji. Groll wyszukał najlepsze składniki: morawski jęczmień, żatecki chmiel, miękką pilzneńską wodę oraz specjalny szczep drożdży nazywany sekretnym składnikiem. Wykorzystał też miedziane kadzie przypalane żywym ogniem, co pozwoliło uzyskać charakterystyczny karmelowy aromat.

11 listopada 1842 r. pierwsza beczka piwa uwarzonego przez Josefa Grolla została odszpuntowana na rynku św. Marcina w Pilznie. Połączenie wyjątkowych składników i unikalna metoda warzenia sprawiły, że piwo cechowało się złocistym kolorem oraz doskonałym balansem między słodyczą i goryczą. Metoda warzenia złocistego trunku z Pilzna szybko znalazła wielu naśladowców. Mianem pilzner zaczęto określać wkrótce wszystkie piwa powstałe w ten sposób. W 1898 r. w celu ochrony autentyczności oraz swych oddanych konsumentów pilzneński browar zmienił nazwę piwa na Pilsner Urquell, co oznacza "Pilsner z oryginalnego źródła".

d3xi87k

Złota era

Pilsner szybko zyskał sobie uznanie poza granicami Pilzna, a wieści o złocistym pilzneńskim piwie szybko nadały miastu rozgłosu. Pojawienie się kolei w Pilznie pozwoliło na eksport piwa do Francji i Niemiec. Przełomowym momentem w rozwoju browaru było wybudowanie własnej bocznicy kolejowej dzięki czemu mógł trafiać do całej Europy. W przededniu I wojny światowej browar produkował rocznie ponad milion hektolitrów piwa, z dystrybucją w 34 krajach na całym świecie, od Egiptu po Stany Zjednoczone.

Dziś dostępny jest w ponad 50 krajach na całym świecie, a od 2011 r. produkowany jest wyłącznie w czeskim Pilznie.

d3xi87k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xi87k