Trwa ładowanie...
11-10-2015 11:41

To zdjęcie otworzyło ludziom oczy

To zdjęcie otworzyło ludziom oczyŹródło: Marco Di Lauro / Reportaż Getty Images
d2ospbl
d2ospbl

Marco Di Lauro współpracował z UNICEF UK przy dokumentowaniu poważanego kryzysu żywnościowego na zachodzie Nigru. Jego surrealistyczna, uderzająca fotografia przyciągnęła uwagę opinii publicznej, ponieważ pokazała znany problem z nowej perspektywy. Siła oddziaływania była tak ogromna, że w ramach pomocy Afrykanom w ciągu kilku miesięcy udało się zebrać kilka milionów dolarów. Zdjęcie to zostało wybrane jedną z 10 ikonicznych fotografii symbolizujących minioną dekadę. Seria została przygotowana przez Canon Europe we współpracy z Getty Images.

(fot. Marco Di Lauro / Reportaż Getty Images)

Zdjęcia rzeźni w wiosce Gadabedji oddały całą dramaturgię sytuacji. Widać na nich, jak handlarze mięsem kupują zdechłe niedawno zwierzęta od ubogich rolników - którzy za wszelką cenę chcieli zdobyć trochę pieniędzy, aby nakarmić swoje rodziny - i gotują je na miejscu z zamiarem wysłania do Nigerii. Zdjęcia zostały zaprezentowane w postaci drukowanej i cyfrowej podczas akcji charytatywnych, dzięki czemu dotarły do szerokiego grona odbiorców. Zainteresowanie wywołane przez prezentację zdjęcia na festiwalu Visa Pour l'Image i jego późniejsza publikacja w ogólnoświatowych mediach jako zdjęcia, które otrzymało nagrodę 2011 World Press Photo, przyczyniło się do jeszcze szerszego rozpowszechnienia go na całym świecie, zarówno w postaci drukowanej, jak i cyfrowej.

d2ospbl

Marco opowiadał: "Pojechałem do Gadabedji w Nigrze w czerwcu 2010 roku. Zdjęcie przedstawiające wieszanie mięsa, które otrzymało później pierwszą nagrodę World Press Photo Award 2011 w kategorii współczesnych problemów, zrobiłem 27 czerwca. UNICEF, z którym współpracowałem wcześniej, zgłosił się do mnie i mojej agencji w kwestii zwrócenia uwagi świata na kryzys żywnościowy w Nigrze, będący efektem wyniszczającej suszy panującej w całym afrykańskim regionie Sahel. Około 1,6 mln dzieci było poważnie lub umiarkowanie niedożywionych, a kolejny milion był zagrożony niedożywieniem. Natychmiast przyjąłem to dwutygodniowe zlecenie, chcąc wesprzeć kampanię UNICEF, której celem było zebranie pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc Nigerczykom".

Media były początkowo niechętnie nastawione do publikacji artykułu z uwagi na zmęczenie tematem - o suszy i głodzie w tym regionie napisano już wiele podobnych historii. Jednak we wrześniu 2010 roku. Jean-Francois Leroy (dyrektor festiwalu fotograficznego Visa Pour L'Image) zdecydował się zaprezentować tę historię. W efekcie w lutym następnego roku zdjęcie otrzymało nagrodę World Press Photo. To zdjęcie szczególnie przykuło uwagę odbiorców. Przedstawiało coś nowego, coś, czego dotąd nie widzieli. Kierowało ich oczy ku opisowi, który pozwalał zrozumieć powagę sytuacji.

Wpływ tej pracy był ogromny. UNICEF zebrał kilkanaście milionów dolarów w ciągu kilku miesięcy. Zostały one przeznaczone na pomoc Nigerczykom.

"Czułem, że odegrałem swoją rolę jako fotoreporter - zwróciłem uwagę świata na ważny problem. Wciąż pamiętam moment, kiedy robiłem to zdjęcie. Sceneria było nierealna, jakby wyjęta z obrazu Dalego. Zapach, kolory, niebo, rozwieszone mięso wokół. Nigdy nie myślałem o tym, że pierwszym następstwem głodu jest śmierć zwierząt, a później ludzi. Byłem wzruszony i współczułem mieszkańcom wioski, którzy sprzedawali zwierzęta za bezcen, aby przetrwać" - dodaje Marco Di Lauro.

d2ospbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ospbl