Trwa ładowanie...
14-04-2016 14:59

TOP 10 łupów polskich włamywaczy

TOP 10 łupów polskich włamywaczyŹródło: informacja prasowa
d1qc8mt
d1qc8mt

Do największej liczby włamań do mieszkań w 2015 roku doszło w województwie dolnośląskim. Pieniądze, zegarki, komputery to tylko niektóre z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy. Eksperci z firmy Elephant sprawdzili, co jeszcze w minionym roku cieszyło się szczególnym zainteresowanie złodziei i który region Polski jest najbezpieczniejszy.

Prawie 19 proc. Polaków nie czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy − wynika z Polskiego Badania Przestępczości 2015 przeprowadzonego na zlecenie Komendy Głównej Policji. Jak wskazują dane niemal tak samo obawiamy się włamań np. do mieszkań czy piwnic (29 proc.), jak i brawurowo jeżdżących kierowców (30 proc.). Nie powinno być to zaskoczeniem, gdyż ze statystyk Policji wynika, że w 2015 roku liczba tylko stwierdzonych kradzieży z włamaniem wyniosła ponad 94 tys. Co ważne! Dane te nie obejmują przestępstw w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę we własnym zakresie.

– Wato pamiętać, że poziom bezpieczeństwa w dużej mierze zależy od nas samych. Często włamania do mieszkań są wynikiem nieprawidłowego zabezpieczenia. Wynika to m. in. z kosztów związanych z montażem alarmu, lub braku możliwości łatwego jego demontażu i przeniesienia go do innego lokum. To właśnie ten ostatni czynnik powoduje, że wielu osób nie decyduje się na odpowiednie zabezpieczenie mieszkania – wyjaśnia Radek Pallach ekspert ds. smart home security w firmie Elephant.

fot. informacja prasowa
Źródło: fot. informacja prasowa

(Nie)bezpieczne regiony w Polsce

Najczęściej do kradzieży z włamaniem do mieszkań dochodzi w województwie dolnośląskim. Zaraz za nim na niechlubnym podium znalazło się mazowieckie i śląskie. Łącznie odsetek kradzieży z włamaniem we wspominanych regionach Polski wynosi ponad 41,6 proc. Natomiast do trójki najbezpieczniejszych województw należy świętokrzyskie, podlaskie i podkarpackie. Najmniej przestępstw będących kradzieżą z włamaniem (tylko 1,8 proc. ogółu) odnotowano w województwie świętokrzyskim.

d1qc8mt

Co najczęściej włamywacze kradną z mieszkań?

Największym powodzeniem wśród złodziei w 2015 roku cieszyły się pieniądze. To właśnie gotówka była celem numer jeden dla włamywaczy w przypadku kradzieży z włamaniem do mieszkania. Zrabowane pieniądze stanowiły 26,3 proc. wszystkich łupów. Niemal tak samo często w rękach włamywaczy lądowała biżuteria i inne wyroby jubilerskie (25,3 proc.).

− Pieniądze i biżuteria są dla włamywaczy łatwym łupem m. in. ze względu na łatwość w odnalezieniu miejsca, w którym są przechowywane. Właśnie dlatego gotówki nie powinniśmy trzymać w przysłowiowej skarpecie czy za obrazem wiszącym na ścianie, a pierścionków, łańcuszków itp. w szufladach czy pościeli − mówi Radek Pallach z firmy Elephant. − Skradzione pieniądze i biżuterię bardzo trudno odzyskać. Natomiast odnalezienie biżuterii chociażby zawężając pole poszukiwań do lombardów to jak szukanie igły w stogu siana − dodaje. Dalej odpowiednio trzecie i czwarte miejsce należało do komputerów oraz aparatów fotograficznych.

Wśród TOP 10 łupów polskich włamywaczy znalazły się również:
• zegarki, zegary stojące i wiszące,
• radio, telewizor, wzmacniacz, wieża, konsole do gier,
• AGD, wyposażenie wnętrz,
• magnetowid, odtwarzacz, kamera video, radioodtwarzacz,
• telefony komórkowe,
• obca waluta.

Czym najmniej interesują się włamywacze?

Choć dla niektórych może to być zaskoczeniem, łupem polskich włamywaczy pada również odzież, bielizna, pościel. Przedmioty te stanowią 1,6 proc. ogółu wszystkich rzeczy skradzionych z mieszkań w 2015 r. i znalazły się na końcu listy zainteresowań złodziei. Poza nimi klasyfikację zamykają takie rzeczy jak: alkohol oraz artykuły chemiczne, drogeryjne i toaletowe, kosmetyki, perfumy.

d1qc8mt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qc8mt