Top 10: Sprzętu używanego w Afganistanie
01.09.2009 | aktual.: 27.12.2016 15:09
None
MATERIAŁ EXCLUSIVE TYLKO U NAS !!! * *NASZ REPORTER PIOTR LANGENFELD - PROSTO z AFGANISTANU
Nasz korespondent - Piotr Langerfeld zebrał 10 niezbędnych sprzętów używanych podczas konfliktu w Afganistanie.
Oto one:
Nie sposób nie zacząć wyliczania najbardziej powszechnie używanego uzbrojenia w konflikcie afgańskim od tego pojazdu.
HMMWV –czyli po polsku , wielozadaniowy pojazd o wysokiej mobilności.
Uniwersalny pojazd, który może dojechać niemal w każde miejsce. W produkcji od ponad dwudziestu lat. Niestety nie sprawdził się jako pojazd patrolowy czy bojowy. Jest zbyt wrażliwy na ataki ładunków IED. Niewiele pomogło też dodatkowe opancerzenie HMMWV.
Dziś w Afganistanie misje patrolowe wypełniają dostosowane do tego MRAP-y.
2. MaxxPro
Jeden z najnowocześniejszych pojazdów mino-odpornych tzw. MRAP-ów , używany przez siły zbrojne USA.
MaxxPro zaprojektowany został w 2007 roku z myślą o prowadzeniu działań w Iraku. Ta potężna i dobrze opancerzona maszyna chroni żołnierzy przed wybuchami min i ładunków IED. Ta konstrukcja ocaliła już wielu żołnierzy podczas ich misji w Afganistanie.
3. RG-31
Kolejny z MRAP-ów to RG-31 zaprojektowany i produkowany w kraju w którym wymyślono pojazdy mino-odporne ,czyli w Republice Południowej Afryki.
Pomysł na stworzenie tego rodzaju pojazdów zrodził się podczas wojny toczonej przez RPA z komunistyczną partyzantką i armią kubańską w Angoli.
RG-31 używany jest w Afganistanie jako wóz patrolowy oraz jako pojazd rozminowania.
4. COUGUAR
Ten pojazd zaprojektowany został w 2004 roku przez firmę Force Protection , na zamówienie US MARINES.
W tym roku liczba ofiar spowodowanych przez IED wzrosła dramatycznie i Korpus Piechoty Morskiej domagał się pojazdu chroniącego przed minami i ładunkami improwizowanymi. Couguar używany jest w kilku wersjach. Na zdjęciu wersja Couguar I ,4x4.
5. ASV M1117
To mniej znany pojazd opancerzony używany przez siły zbrojne USA w Iraku i Afganistanie. ASV powstał jako wóz patrolowy dla żandarmerii i jako pojazd ochraniający infrastrukturę na zapleczu frontu. Uzbrojenie tego czterokołowego samochodu opancerzonego stanowi karabin maszynowy Browning M2 oraz granatnik Mk.19.
W Afganistanie pojazdy te wykorzystuje się do osłony kolumn zaopatrzeniowych oraz ochrony baz.
6. DINGO 2
Dingo 2 to europejski a dokładniej niemiecki MRAP. Pojazdu tego używają armie : Niemiec, Belgii ,Austrii ,Luxembura oraz Czech.
Jego uzbrojenie stanowi karabin maszynowy 7,62mm ,12,7mm lub granatnik automatyczny kalibru 40mm. Dingo 2 produkowany jest w kilku wariantach ,min. medycznej ,rozpoznawczej lub jako wóz dowodzenia. Jest to jeden z najnowocześniejszych pojazdów w swojej klasie.
7. AH-64 Apache
AH-64 czyli słynny „Apacz”. To maszyna, która osłania pojazdy transportowe rozwożące posiłki i zaopatrzenie, atakuje cele naziemne jakie wykrywają oddziały piechoty , wspiera i osłania patrole.
Jego działko i rakiety Hellfire 2 mogą z dużą precyzją niszczyć stanowiska wroga ,zarówno w dzień jak i w nocy. Dźwięk jego silnika sprawia, że Talibowie się kryją , a oddziały koalicji czują się bezpiecznie.
8. Haubica M777
Haubica M777 to jedna z najpowszechniej używanych broni tego rodzaju w Afganistanie.
M777 została skonstruowana w Wielkiej Brytanii. Jej zasięg wynosi od 24 kilometrów do 40 kilometrów , przy użyciu nowoczesnej amunicji Excalibur.
Haubice tego typu rozlokowane są w większych bazach oraz wysuniętych posterunkach ,skąd wspierają piechotę lub niszczą cele wykryte przez lotnictwo.
9. M249 SAW
M249 to lekki karabin maszynowy kalibru 5,56mm, którego korzenie sięgają belgijskiej fabryki broni FN. Jest to broń wsparcia drużyny piechoty.
Lekka i skuteczna broń, która nie ma sobie równego odpowiednika.
10. M4
Na koniec podstawowy karabinek używany przez siły zbrojne USA, Armie, Piechotę Morską, siły specjalne.
Karabinek M4 to skrócona wersja słynnego M16 . M4 rozpowszechnił się zastępując swojego poprzednika jako broń bardziej nadająca się do działań oddziałów zmechanizowanych. M4 nie jest tak duży jak M16 przez co nie sprawia problemów podczas transportu.
Niektórzy uważają, że broń strzelająca nabojami kalibru 5.56mm nie jest zbyt skuteczna, jednak w rękach dobrze wyszkolonego żołnierza może trafić w cele z odległe nawet sześciuset metrów.
Na zdjęciu sierżant Mark Krist z 25 Dywizji Piechoty.