Trwa ładowanie...
29-04-2016 15:47

Tragedia na dachu świata

Tragedia na dachu świataŹródło: shrimpo1967/CC BY-SA 2.0
d2qclx0
d2qclx0

"Szerpowie – lawina śmierci" to nominowany do nagrody BAFTA, poruszający film dokumentalny. Opowiada wstrząsającą historię unikalnej społeczności Szerpów, których 18 kwietnia 2014 roku dotknęła ogromna tragedia.

Tego dnia po zboczach Mount Everest zeszła potężna lawina, pochłaniając życie 16 z nich. Zginęli, wytyczając szlak dla zachodnich himalaistów, którzy wkrótce mieli wyruszyć, by zdobyć najwyższy szczyt świata. W tym feralnym dniu u podnóża góry przebywała ekipa filmowa, dzięki czemu, w zaledwie kilka minut po katastrofie, mogła z bliska sfilmować dramatyczne skutki potężnej lawiny. Premiera filmu dokumentalnego "Szerpowie - lawina śmierci" już w poniedziałek, 2 maja o godz. 23:00 na Discovery Channel.

Mount Everest od kilkudziesięciu lat przyciąga największych śmiałków, którzy gotowi są ryzykować życiem, byleby tylko wdrapać się na szczyt najwyższej góry świata. Ich starania w większości byłyby pozbawione sensu, gdyby nie Szerpowie – tybetański lud, doskonale przystosowany do życia w trudnych warunkach wysokogórskich. Wielu z nich wytycza szlaki na szczyt i pomaga śmiałkom z Zachodu w przenoszeniu ciężkich ładunków w Himalajach. Jednym z najsłynniejszych Szerpów był Tenzing Norgay, który wraz z sir Edmundem Hillarym zdobył Mount Everest w 1953 roku.

Kiedy 18 kwietnia 2014 roku śmiercionośna lawina zabrała życie 16 Szerpom, ich pogrążona w smutku społeczność była bliska buntu. Każdej wiosny ryzykują bowiem swoje życie na wytyczanie szlaków po niebezpiecznych zboczach Mount Everest. Mimo to nie zarabiają wiele, choć ich praca stanowi znaczący wkład w gospodarkę Nepalu. W programie "Szerpowie – lawina śmierci" widzowie Discovery Channel zobaczą, jak górscy przewodnicy, członkowie ich rodzin oraz himalaiści wspominają przygotowania do wspinaczki na szczyt, tuż przed zejściem lawiny.

d2qclx0

Jednocześnie zastanawiają się, jaka przyszłość czeka wyprawy na „dach świata” i dlaczego ceną wejścia na szczyt czasem musi być ludzkie życie. Ogromna tragedia z 18 kwietnia 2014 roku zmusiła Szerpów do ponownej analizy i innego spojrzenia na biznes związany ze zdobywaniem świętej dla nich góry.

Czy warto ryzykować życiem dla pomagania zachodnim himalaistom w wchodzeniu na Mount Everest? Co rząd Nepalu zrobił, aby pomóc dotkniętym tragedią rodzinom przewodników górskich? Jaka przyszłość czeka Szerpów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w niesamowicie zrealizowanym filmie dokumentalnym SZERPOWIE – LAWINA ŚMIERCI. Premiera już w poniedziałek, 2 maja o godz. 23:00 na Discovery Channel.

d2qclx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qclx0