FormaTrening Tabaty

Trening Tabaty

Chciałbyś szybko i bez dietetycznych wyrzeczeń poprawić swoją kondycję i zrzucić trochę tkanki tłuszczowej? Pora zainteresować się "treningiem metabolicznym" autorstwa japońskiego naukowca, pana o nazwisku Tabata.

Trening Tabaty
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Początkowo ten system ćwiczeń został opracowany dla drużyny panczenistów (zawodników łyżwiarstwa szybkiego), jednak udowodniono jego interdyscyplinarną skuteczność. Ten program treningowy jest prostą droga do poprawy zdrowia i kondycji. Ma wszelkie cechy ćwiczeń aerobowych, ale także pozytywnie wpływa na siłę mięśni.

Dlaczego powinieneś to sprawdzić?
Do tej formy ćwiczeń nie potrzeba ani sali gimnastycznej, ani siłowni - wystarczy trochę miejsca w domu. Zaoszczędzasz czas i pieniądze. Efekty są niewymiernie wielkie w stosunku do wkładu własnego. Wszystko, czego potrzebujesz, to zegarek z sekundnikiem - idealnie w tej roli sprawdza się wersja naścienna. Nie myśl sobie, że z powodu krótkiego czasu trwania treningu nie zdążysz się spocić. Uwierz nam, to naprawdę daje kopa!

Jak w każdym treningu, ważna jest systematyczność i przestrzeganie reguł. Nie martw się, w Tabacie nie ma ich aż tak dużo do zapamiętania. Czeka cię 20 sekund intensywnego wysiłku i 10 sekund odpoczynku - i tak np. osiem razy. Ważne, żeby nie robić dłuższych przerw. Po poprawnie wykonanej sesji ćwiczeń, nie tylko twoje serce zacznie bić mocniej, ale przede wszystkim przyśpieszy twój metabolizm. Twój organizm będzie pracował na podwyższonych obrotach przez kolejne 12 godzin. Żeby jednak osiągnąć ten efekt, musisz dać z siebie wszystko. Dlatego nie zapomnij o rozgrzaniu stawów, czeka cię spory wysiłek.

Wypad z ze skrętem

Partie ciała: nogi, pośladki, mięśnie skośne brzucha.

Zaczynamy w pozycji stojącej z rękoma zgiętymi w łokciach - co daje nam kąt 90 stopni w stosunku do przedramion. Jedną nogą robimy wykrok, druga zgina się w kolanie. Po ustawieniu nóg, tułów podąża za dłońmi w kierunku nogi wykrocznej.

Przysiad z wyskokiem

Partie ciała: nogi, pośladki.

Pozycją wyjściową dla tego ćwiczenia jest przysiad na rozstawionych nogach. Ręce pozostają wyprostowane w łokciach, palce dłoni powinny dotykać podłoża. Przy wyskoku podciągamy kolana, a ręce wyrzucamy nad głowę, by ciągnęły nas w górę.

Pad ze zgiętą nogą

Partie ciała: nogi, pośladki, biceps, triceps, barki.

To jedno z ćwiczeń angażujących wiele partii mięśniowych - wyczerpujące, ale efektywne. Zaczynamy w pozycji stojącej, z uniesioną jedną nogą (lekko zgiętą w kolanie). Teraz czas na "pad". Jest to jakby połączenie wykroku i podporu przodem (pozycja do robienia pompek). Używamy siły ramion oraz nogi, do wybicia się i powrotu do pozycji stojącej.

Pad z wykopem

Partie ciała: biceps, triceps, kręgosłup, pośladki, nogi.

Zaczynamy w pozycji stojącej, padamy na rozstawione ręce. Prawa noga wykonuje wykop w lewą stronę. Wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie na drugą nogę.

Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy każde z opisanych ćwiczeń powtórzymy dwukrotnie w ciągu minuty. Pamiętając o zachowaniu dziesięciosekundowej przerwy po każdej dwudziestosekundowej partii ćwiczeń.

Pamiętaj też, że nie tyle istotne jest to, ile w czasie 20 sekund wykonasz powtórzeń. Musisz dbać o to, by zachowywać pełne ruchy i należytą technikę wykonania. Henry Cavill w wywiadzie dla Men's Health przyznaje się do wykonywania 5 superserii składającej się z 25 powtórzeń. To bardzo wyczerpujący trening, dlatego nie staraj się od razu dorównać mistrzom. Zacznij od 4 minut. Powodzenia!

DM/Ijuh,facet.wp.pl

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (112)