Trwa ładowanie...
09-01-2015 14:17

Trucizna, która może unicestwić ludzkość

Trucizna, która może unicestwić ludzkośćŹródło: East News
dp2z1g2
dp2z1g2

Może stanowić nowe zagrożenie dla świata. Naukowcy w obawie o to, że informacje na jej temat przysłużą się do stworzenia nowego rodzaju broni biologicznej, ukrywają szczegółowe informacje na jej temat. Chodzi o nowo odkrytą toksynę, która wytwarzana jest przez bakterię Clostridium botulinum, uznawaną za najbardziej śmiercionośny organizm świata.

Na trop nowej, zabójczej toksyny natrafiono dość przypadkowo. Naukowcy, którzy przeprowadzali badania analityczne kału dzieci, które zatruły się jadem kiełbasianym (popularna nazwa toksyny botulinowej, produkowanej przez laseczkę Clostridium botulinum), poszukując źródła ich kłopotów zdrowotnych, natknęli się na ślad zupełnie nowej, niebezpiecznej trucizny. Odnaleziona substancja jest niezwykle zjadliwa, a na domiar złego nie działają na nią żadne znane preparaty medyczne. Zdaniem naukowców, w tej chwili jej całkowite zneutralizowanie byłoby niemożliwe.

Informacje na temat pierwszej od 40 lat nowo odkrytej toksyny botulinowej są szczątkowe. Także artykuł dotyczący badań jej poświęconych, który został niedawno opublikowany w "The Journal of Infectious Diseases", pozbawiony jest istotnych szczegółów. Wydawnictwo odpowiedzialne za publikację warunkowo zgodziło się na zamieszczenie tekstu, w którym zabrakło wielu danych, wymaganych w czasopismach naukowych. Wszystko przez obawy specjalistów, którzy nie chcieli, by szczegóły trafiły w niepowołane ręce. Istnieje bowiem duże ryzyko, że mogłyby one zostać wykorzystane do produkcji nowego rodzaju broni biologicznej, której użycie niosłoby ze sobą konsekwencje trudne do wyobrażenia. Dlaczego zatem w ogóle zdecydowano się na zamieszczenie tekstu o odkryciu?

- Miało to na tyle duże naukowe znaczenie, że nie chcieliśmy opóźniać samej publikacji - wyjaśnił David Hooper z czasopisma, które zamieściło na swoich łamach artykuł.

dp2z1g2

- Eksperci chcą, aby wszystkie informacje na temat najnowszego odkrycia pozostały tajne aż do czasu, gdy znalezione zostaną środki, które w razie kryzysu pozwolą na zażegnanie niebezpieczeństwa - poinformował dziennik "Daily Mail".

- Ta toksyna stwarza niezwykłe ryzyko oraz prowadzić może do poważnych konsekwencji dla ludzkiego zdrowia - powiedział David Relman, mikobiolog z Uniwersytetu Stanforda.

Najbardziej trujący organizm świata

Odpowiedzialna za produkcję nowej zabójczej toksyny bakteria Clostridium botulinum uznawana jest za najbardziej niebezpieczny organizm świata. Dane na temat jednego z wytwarzanych przez nią specyfików trafiły nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Z opisu zamieszczonego w słynnej publikacji można się dowiedzieć, że jest on tak szkodliwy, iż jego niewielka, bo wynosząca zaledwie 450 gramów ilość mogłaby doprowadzić do uśmiercenia wszystkich ludzi na świecie. Nowo odkryta toksyna ma być od niego znacznie bardziej destrukcyjna.

Warto zaznaczyć, że jad kiełbasiany (inna nazwa toksyny botulinowej) stosowany jest w kosmetyce czy medycynie do leczenia stanów chorobowych, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe. Niestety, nie od dziś wiadomo też, że substancja ta potencjalnie mogłaby zostać wykorzystana jako broń biologiczna. Badania nad takim jej przeznaczeniem prowadzono w czasie II wojny światowej. Próby jej wykorzystania podjęto się w latach 90. XX w. Ataki starała się wówczas przeprowadzić groźna japońska sekta "Najwyższa Prawda".

dp2z1g2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp2z1g2