Trwa ładowanie...
22-12-2011 13:56

Twoja kobieta uczyni Cię alkoholikiem

Share
Twoja kobieta uczyni Cię alkoholikiemŹródło: Thinkstockphotos
d2hyjre

* Upijanie się jest zaraźliwe, jak przeziębienie, a najbardziej "zarażają" osoby w związkach...*

Mężczyzno, uważaj przy doborze partnerki - jeśli twoja wybranka ma lekko niepokojące ciągoty do alkoholu, odpuść ją sobie koniecznie, inaczej możesz zrujnować sobie życie! Podejrzewamy, że niejednemu z was zdarzyło się spotkać znajomego z dawnych lat, który po niespełna pięciu minutach rozmowy wylatywał z tekstem typu: "Cóż, moja dziewczyna jest wegetarianką, więc w zasadzie ja też jestem teraz wegetarianinem." Uczeni z "Dalhousie University" twierdzą, że podobny mechanizm znajduje zastosowanie także w przypadku wzmożonego spożycia alkoholu przez jednego z partnerów - drugi momentalnie zaraża się tą cechą. Problem w tym, że umiłowanie do wyskokowych trunków "przenosi się" znacznie szybciej, niż np. "związkowy wegetarianizm".

Badanie, o którym mowa powyżej przeprowadzone zostało pośród 208 kanadyjskich par, spełniających określone standardy - obydwoje partnerów musiało mieć po 20-kilka lat i pozostawać ze sobą w wolnym, heteroseksualnym związku, a więc nieusankcjonowanym małżeństwem, ponadto staż takiego związku musiał przekraczać trzy miesiące (w praktyce średnia wynosiła dwa lata), natomiast tryb utrzymywania kontaktów pomiędzy partnerami zakładał spotkania co najmniej pięć dni w tygodniu. Dodatkowo, on i/lub ona musieli pozostawać studentami dowolnej uczelni wyższej. Co ciekawe, kanadyjscy specjaliści twierdzą w swoim raporcie, że dzięki temu eksperymentowi udało im się odnaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego młodzi dorośli piją? A brzmi ona następująco: Ponieważ pozostają w związkach, które promują nadmierne spożycie alkoholu.

d2hyjre

Brzmi to odrobinę, jak "masło maślane", jednak uczeni przekonują, że groźba wejścia w nałóg alkoholowy - w przypadku rozpoczęcia kontaktów z osobą, która ma z tym problem - jest bardzo realna. Ponoć specjaliści, na podstawie skoków spożycia alkoholu przez jednego partnera, potrafili nawet sporządzić dokładną prognozę obrazującą, kiedy drugi z partnerów wpadnie w podobny "ciąg" - chwali się dr Simon Sherry, adiunkt w Departamencie Psychologii "Dalhousie University". "Można więc stwierdzić, że nasze badanie ma charakter ostrzegawczy, bowiem niesie ze sobą przestrogę: Dobieraj sobie przyjaciół i kochanki ostrożnie, bo ich wpływ na twoją osobę jest większy, niż mógłbyś przypuszczać", mówi dr Sherry. A po chwili dodaje: "Oczywiście, nie jesteśmy na tyle naiwni, by sądzić, że ta analiza odwiedzie studentów od alkoholu, jednak walor edukacyjny badania jest nie do przecenienia - dowiadujemy się zeń, że relacje w których poza kochankami, niemal równorzędnym partnerem jest alkohol, są dziś na porządku dziennym."

Jednak zdecydowanie bardziej frapującą kwestią jest to, czy podobna przypadłość - "zarażania się ciągotami alkoholowymi" - dotyczy także ludzi dojrzałych, tj. 30-, 40- i 50-latków? Niestety, na odpowiedź na to pytanie będziemy jeszcze musieli poczekać. "Nasze badanie sporo wyjaśnia, lecz także stawia przed nami szereg nowych pytań - Czy ludzie z problemami w jakiś sposób lgną do siebie? Czy każdy z partnerów ma w swojej rodzinie przypadki alkoholizmu? Czy to sprawy genetyczne? To są właśnie te sprawy, które należy zgłębić w dalszej kolejności", konkluduje dr Sherry.

MW/PFi

d2hyjre
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hyjre
d2hyjre