Trwa ładowanie...

Twoja partnerka ma taką książkę? Koniecznie ją schowaj!

Share
Twoja partnerka ma taką książkę? Koniecznie ją schowaj!
Źródło: 123RF
dpvceql

Wiele pań zaczytanych w literaturze kobiecej utrzymuje, że ta lektura poprawia im nastrój. Jednak zdaniem naukowców, kobiety, które spędzają czas nad tego typu książkami mają zwykle gorsze zdanie o sobie... Dodatkowo - negatywnie zaczynają postrzegać swoje ciało.

Naukowcy z uniwersytetu Virginia Tech sugerują, że czytanie książek, w których główna bohaterka martwi się o swoją wagę powoduje, że czytelniczki same źle zaczynają się czuć w swoim ciele. - Badania na temat wizerunku ciała, koncentrują się głównie na tym, jak obraz szczupłej kobiety negatywnie wpływa na sposób postrzegania własnej sylwetki. Jednak nikt jeszcze nie zbadał tego, jak opis ciała czy sylwetki zawarty w książce wpływa na czytelnika - wyjaśnia Melissa Kaminski, współautorka badania. Z raportu wynika, że "sylwetkowe dylematy" bohaterek popularnych książek dla kobiet jak np. Bridget Jones skłaniają czytelniczki do zastanawiania się nad własnym ciałem. Zwykle takie rozważania kończą się złym nastrojem i spadkiem poczucia własnej wartości i pewności siebie...

A tymczasem bardziej zestresowani mężczyźni preferują grubsze kobiety. Wcześniejsze badania sugerowały, że stres psychiczny może wpływać na to, jak postrzegamy atrakcyjność innych. Aby zweryfikować te doniesienia naukowcy pod kierunkiem Viren Swami z Uniwersytetu Westminster w Londynie porównali reakcje bardziej i mniej zestresowanych panów na zdjęcia kobiecych ciał - od wychudzonych po otyłe. Badaniami objęto 81 mężczyzn, z których 41 musiało wykonać stresujące zadanie, a 40 z grupy kontrolnej nie wykonywało go. Następnie badani oceniali atrakcyjność różnych kobiet na zdjęciach. Obie grupy panów były podobne pod względem wieku i masy ciała.

dpvceql

Okazało się, że mężczyźni zestresowani częściej za najbardziej atrakcyjne uznawali kobiety grusze - nawet z nadwagą - niż ich koledzy z drugiej grupy. Ponadto podobała im się większa gama kobiecych sylwetek. Zdaniem autorów pracy wyniki te pozostają w zgodzie z koncepcją, że ludzie idealizują pewne cechy wyglądu dojrzałych osób, takie jak większa masa ciała, gdy doświadczają sytuacji stresowych. Oznacza to, że ocena atrakcyjności innych ludzi jest podatna na wpływ zmieniających się warunków środowiska.

(PAP), mow /PFi, facet.wp.pl

dpvceql

Podziel się opinią

Share
dpvceql
dpvceql