Tym kobiety różnią się od mężczyzn
Kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają świat. Brytyjscy naukowcy udowodnili iż postrzeganie zdjęć lub dzieł sztuki jest odmienne u kobiet i u mężczyzn. Mężczyzna szuka kontaktu wzrokowego z twarzą i wzrokiem przedstawionej postaci, podczas kiedy kobieta ocenia ją całą.
03.01.2013 | aktual.: 03.01.2013 15:58
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bristolu pod kierownictwem dr Mossa ocenił sposób postrzegania dzieł sztuki i fotosów filmowych, przy użyciu oprogramowania do analizowania ruchów gałek ocznych. Badacze ustalili iż w czasie ich oglądania ruchy oczu były rzadsze u kobiet niż u mężczyzn, dotyczyły różnych miejsc obrazu, a proces oglądania był dłuższy.
Największe różnice zanotowano przy oglądaniu obrazów lub zdjęć przedstawiających ludzi. W przypadku zdjęć lub obrazów par heteroseksualnych, zarówno mężczyźni jak i kobiety zwracali uwagę raczej na kobietę niż mężczyznę. Jak wskazywały ruchy gałek ocznych, mężczyźni interesowali się tylko twarzami obu postaci, podczas gdy kobiety oceniały całe postacie - szczególnie kobiecą.
Mężczyzna szuka szybkiego kontaktu wzrokowego z twarzą, zwłaszcza oczami na obrazie, chcąc ocenić ewentualne zagrożenie, podczas kiedy wzrok kobiety prześlizguje się po ustach i nosie. Kobieta nie szuka szybkiego kontaktu wzrokowego, będąc bardziej uwrażliwiona na ewentualne negatywne jego konsekwencje, patrząc nie w kierunku wzroku sfotografowanej twarzy, ale kierując oczy na jej dolne partie.
Według naukowców z University of Bristol ten odmienny wzorzec postrzegania, wyniesiony zapewne w czasów tworzenia się ludzkich zespołów kulturowych, powoduje iż kobiety zupełnie odmiennie postrzegają dzieła sztuki, zwracając wzrok na ich partie pomijane lub tylko zauważane przez mężczyzn. Ich zdaniem może to częściowo wyjaśnić kwestię tzw. sztuki kobiecej, która nie trafia do postrzegania mężczyzn.
Poza tym kobiety i mężczyźni nieco inaczej postrzegają kolory. Panowie lepiej rozróżniają barwy i kontrasty, ale panie postrzegają świat w cieplejszych kolorach. Wcześniejsze badania wykazywały na ogół wyższość zmysłową kobiet - lepiej słyszą niż mężczyźni, mają bardziej wrażliwy dotyk i powonienie oraz lepsze poczucie smaku. Jest jednak coś w czym przewagę mają mężczyźni. Tym czymś jest postrzeganie kolorów.
Z badań Israela Abramova z Nowego Jorku oraz jego współpracowników wynika, że mężczyźni lepiej postrzegają szybki ruch przedmiotów i gwałtowne zmiany w otoczeniu. Są też bardziej czuli na odcienie poszczególnych kolorów. Badacze doszli do takiego wniosku po przetestowaniu grupy 50 prawidłowo widzących osób w wieku 16-38 lat, w której przeważały kobiety. Na monitorach pokazywano im różne kolorowe obrazy sprawdzając jak odbierają kolory. Ich postrzeganie było na ogół podobne, ale mężczyźni wykazywali pewną przewagę jeśli chodzi o poszczególne odcienie kolorów, takich jak żółty, czerwony, zielony i niebieski.
Ogólnie okazało się, że mężczyźni bardziej intensywnie odbierają odcienie błękitne i szare, natomiast kobiety są wrażliwsze na ciepłe tonacje, postrzegają zatem świat w nieco cieplejszych barwach. Badacze nie tłumaczą tych różnic między obu płciami innymi wymogami ewolucyjnymi. Na przykład tym, że mężczyźni musieli polować. Uważają jedynie, że na nieco inne widzenie barw może wpływać testosteron, męski hormon płciowy. W okresie rozwoju płodowego bardziej pobudza on wytwarzanie komórek siatkówki w rejonie plamki żółtej, miejscu o największej rozdzielczości widzenia, bo jest tam największe zagęszczenie czopków - światłoczułych receptorów.
(PAP), mow/ PFi, facet.wp.pl