Trwa ładowanie...
Ciekawostki

Ubranie oczyszczające powietrze

Share
Ubranie oczyszczające powietrze
Źródło: AFP
d1xqk5q

Podobno prawdziwe księżniczki nie puszczają bąków. Gdyby jednak którejś się to przytrafiło - z dyskretną pomocą przyjdzie jej wkrótce ubranie oczyszczające powietrze.

Specjalny strój oczyszczający atmosferę to wspólny projekt naukowców z Uniwersytetów w Sheffield i Ulsterze, a także Londyńskiego College'u Mody. Prototypowa sukienka, nazwana "Herself", absorbuje zanieczyszczenia z powietrza. Ale nie tylko dlatego jest wyjątkowa. Nietypowy jest również materiał, z jakiego została wykonana. Jest to bowiem... betonowa mieszanka w sprayu.

Dokładny skład tajemniczej substancji nie jest jeszcze znany, aczkolwiek niektórzy dziennikarze spekulują, że jest ona zbliżona do wynalezionego we Włoszech przezroczystego betonu, który produkuje się na bazie żywić, żwiru, piasku i cementu. Cement ten pod wpływem światła wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami znajdującymi się w otaczającym go powietrzu.

d1xqk5q

[

]( #opinions )

Mimo, że beton kojarzy się nam raczej z obiektami o wadze i gabarytach bunkrów III Rzeszy, sukienka wykonana przez naukowców sprawia wrażenie nadzwyczaj lekkiej i przewiewnej. W zestawie z delikatnymi dodatkami może być świetną kreacją wieczorową.

d1xqk5q

Twórcy nietypowej sukienki liczą na to, że w przyszłości noszone przez ludzi ubrania wykonane w podobnej technologii będą w stanie skutecznie oczyszczać powietrze wokół nich. Z wyliczeń autorów projektu wynika, że 40 kobiet ubranych w "Herself" jest w stanie w minutę oczyścić 2 metry sześcienne powietrza. Rzecz jasna pod warunkiem, że pozostają przez cały czas na tym niewielkim obszarze.

]( http://jegoego.pl/ ){:external}

Pomysł oczyszczających atmosferę ubrań wydaje się nam ciekawy, aczkolwiek budzi też pewne wątpliwości. Przede wszystkim - co dzieje się z całym tym brudem wyłapanym przez nasze ubranie? Czy po kilku godzinach w brudochłonnym stroju jesteśmy cali oblepieni wszelkiego rodzaju brudem i szkodliwymi substancjami? Jeśli tak, to raczej trudno będzie znaleźć amatorów dla nietypowego stroju. Nie tylko wśród pań, ale nawet wśród najmniej ortodoksyjnych pod względem higieny studentów.

d1xqk5q

Po drugie - jak prać takie betonowe ubranie? Czy po włączeniu w pralce wirowania całoć nie rozpadnie się na drobne kawałki? No i przede wszystkim - czy noszenie na sobie stroju z betonu jest na pewno bezpieczne? Bo jak wynika z badań przeprowadzanych głównie we Włoszech i na Sycylii - takie na przykład betonowe buty były przyczyną wielu utonięć.

[

]( #opinions )

d1xqk5q

Z drugiej strony - ubranie oczyszczające atmosferę wokół nas może być też zbawieniem. Zwłaszcza dla osób mających problemy gastryczne. Dzięki strojowi pełniącemu rolę filtra ich problemy pozostaną skutecznie ukryte. Masowe zastosowanie ubrań filtrów mogłoby również skutecznie rozwiązać problem przykrych woni unoszących się w godzinach szczytu w zatłoczonych środkach komunikacji publicznej.

(menonwaves)/PFi

d1xqk5q

Podziel się opinią

Share
d1xqk5q
d1xqk5q