Ujawnienie homoseksualizmu może być korzystne dla zdrowia
Ujawnienie orientacji homoseksualnej rodzinie i przyjaciołom może pozytywnie wpływać na zdrowie i obniżać ryzyko problemów natury psychicznej - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, które publikuje pismo "Psychosomatic Medicine".
Takie wnioski płyną z badania, które przeprowadzono wśród 87 zdrowych mieszkańców Montrealu - kobiet i mężczyzn - w wieku ok. 25 lat. Część z nich (41 osób) była heteroseksualna, a część (46 osób) - stanowili geje, lesbijki i biseksualiści.
Jak przypominają autorzy pracy, panuje przekonanie, że osoby homoseksualne i biseksualne, zwłaszcza te, które nie ujawniły swojej orientacji, są bardziej narażone na przewlekły stres niż osoby heteroseksualne.
- Naszym celem było określenie, czy zdrowie psychiczne i fizyczne lesbijek, gejów i osób biseksualnych różni się od heteroseksualistów i, jeśli tak, to czy ujawnienie swojej orientacji robi tu jakąś różnicę - tłumaczy główny autor pracy dr Robert-Paul Juster z Uniwersytetu w Montrealu.
W tym celu badanych poproszono o wypełnienie ankiet na temat różnych objawów psychicznych, w tym: lęków, depresji, wypalenia. Przez dwa dni o pięciu różnych porach pobierano od nich również próbki śliny, by zmierzyć poziom hormonu stresu o nazwie kortyzol. Jak tłumaczy współautorka badań dr Sonia Lupien z Uniwersytetu w Montrealu, przewlekły stres powoduje zmiany funkcjonowania różnych układów w organizmie, w tym: układu odporności, krążenia, hormonalnego (endokrynnego) i nerwowego. Przedłużające się działanie stresu i związane z nim zaburzenia poziomu kortyzolu nadmiernie obciążają te układy wywołując z czasem niekorzystne zmiany, określane jako "obciążenie allostatyczne".
Stan ten wskazuje na ryzyko różnych poważnych schorzeń oraz przyspieszonego starzenia organizmu. Można go oceniać mierząc takie czynniki, jak: wrażliwość tkanek na insulinę, poziom glukozy i cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze, poziom związków prozapalnych, adrenaliny i innych hormonów. Kanadyjscy badacze przeprowadzili również takie pomiary w badanej grupie.
Co ciekawe, porównanie grupy heteroseksualnej z grupą homo- i biseksualną nie ujawniło istotnych różnic w objawach takich jak lęki, depresja czy wypalenie, a także w poziomie kortyzolu w ciągu dnia.
- Przeciwnie do naszych przewidywań, mężczyźni homo- i biseksualni mieli mniej objawów depresji i niższy poziom obciążenia allostatycznego niż panowie heteroseksualni - komentuje dr Juster.
Jednak analiza przeprowadzone wśród gejów lesbijek i osób biseksualnych wykazała, że ci, którzy ujawnili swoją orientację seksualną mieli mniej problemów natury psychicznej i niższy poziom kortyzolu w ciągu pierwszych 30 minut po przebudzeniu, w porównaniu z tymi, którzy się nie ujawnili. Nie odnotowano natomiast różnic w obciążeniu allostatycznym organizmu.
Zdaniem autorów pracy najnowsze badanie wskazuje, że samoakceptacja i ujawnienie orientacji homo- lub biseksualnej rodzinie oraz przyjaciołom może pozytywnie wpływać na zdrowie osób należących do mniejszości seksualnych.
- Ujawnianie orientacji seksualnej nie jest już kwestią do debatowania, ale kwestią zdrowia publicznego - ocenia dr Juster. Może ono być korzystne dla zdrowia tylko wtedy, gdy w państwie stosuje się tolerancyjną politykę społeczną. Jego zdaniem międzynarodowe społeczności powinny promować tolerancję i walczyć ze stygmatyzacją wszystkich mniejszości.
jjj/agt/ijuh