Trwa ładowanie...
22-04-2015 10:13

Uległa wypadkowi, podczas którego doznała urazu głowy. Teraz jest geniuszem

Uległa wypadkowi, podczas którego doznała urazu głowy. Teraz jest geniuszemŹródło: fot.fotolia
d2cui7z
d2cui7z

Wypadek nie może kojarzyć się z niczym dobrym. Szczególnie, gdy w jego trakcie na szwank narażona jest głowa. Bywa jednak, że podobne incydenty prowadzą do zaskakujących sytuacji. Tak było też w przypadku pewnej Amerykanki (w światowej prasie nie podano jej personaliów, bo kobieta pragnie zachować anonimowość), która po urazie zyskała zdolności nadzwyczajne z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba.

To miał być zwykły rodzinny wypad na narty. Niestety, wakacyjna beztroska została zakłócona przez wypadek, jakiemu uległa młoda kobieta. Podczas pobytu na stoku, studentka zdecydowała się na kolejny zjazd. W trakcie szusowania straciła jednak kontrolę nad nartami, uderzyła w przeszkodę i straciła przytomność. Na szczęście szybko wróciła do siebie. Wydawało się wtedy, że po wypadku zostanie już tylko wspomnienie. Ból się jednak nasilał i konsultacja ze specjalistami okazała się konieczna. Podczas wizyty w szpitalu okazało się, że dziewczyna ma złamany obojczyk i zwichnięte ramię. Ustalono także, że doszło do wstrząśnienia mózgu. Po założeniu gipsu i wydaniu zaleceń, lekarze wypisali ją ze szpitala. Wkrótce jednak zaczęły się z nią dziać rzeczy naprawdę dziwne.

W ciągu kilku następnych dni Amerykanka zaczęła miewać silne zawroty głowy. To jednak nie wszystko, dostrzegała bowiem inne poważne zmiany. Zyskała zdolności umysłowe, których wcześniej nie zauważała. Przede wszystkim zaczęła wszystko doskonale zapamiętywać. Przeglądając kolejne stronice książek, mimowolnie zapisywała w pamięci obszerne fragmenty tekstu. Odwiedzając kolejne miejsca, nie miała problemów z późniejszym odtworzeniem zarysu zabudowy czy schematów budynków. Zaczęła tworzyć skomplikowane diagramy poszczególnych przestrzeni. Nie potrafiła wyjaśnić, jak to się dzieje. Czuła jednak, że pomiędzy tym, co widzi, a tym, co przetwarza jej mózg, zachodzi dziwny rozdźwięk.

Tajemniczy stan, w którym młoda kobieta się znalazła, skłonił ją do powtórnych odwiedzin specjalisty. W czasie próby ustalenia, co tak naprawdę zaszło, skanowaniu poddano jej mózg. O swoich nowo odkrytych umiejętnościach rozmawiała też z wieloma lekarzami. Diagnozowanie niezwykłej pacjentki zajęło ekspertom rok. W końcu stwierdzili oni u niej nabyty syndrom sawanta, określanego też mianem zespołu talentu pourazowego – poinformował dziennik „The Daily Telegraph”.

d2cui7z

Tylko kilkadziesiąt podobnych przypadków

Historia Amerykanki, która ujrzała niedawno światło dzienne, uznawany jest za jeden z zaledwie kilkudziesięciu podobnych przypadków na świecie. Naukowcy nie są w stanie dokładnie wyjaśnić, jak to się dzieje, że pod wpływem urazu ludzie zaczynają nagle przejawiać ponadprzeciętne zdolności.

Sporo rozgłosu zyskała w ostatnim czasie także historia Jasona Padgetta, który nigdy nie był uznawany za asa intelektu. Mężczyzna, który kiedyś głównie przesiadywał w barach, pewnego dnia brał udział w bójce. W trakcie bijatyki doznał urazu i stał się geniuszem matematycznym. Na każdym kroku zaczął zauważać kształty, których dotąd nie widział bądź nie zwracał na nie uwagi. Od tamtej chwili bez reszty poświęcił się matematyce. Zaczął też rysować. Jak tłumaczy, rysunki przedstawiały świat w taki sposób, w jaki on go postrzega. Wiele osób z jego otoczenia nie kryło zaskoczenia, bo małe graficzne majstersztyki zaczęły wychodzić spod rąk kogoś, kto kompletnie był wcześniej pozbawiony talentu plastycznego.

Równie niesamowity jest przypadek Tommy'ego McHugh, który kiedyś był robotnikiem dorabiającym na budowach. Wszystko zmieniło się po udarze, po którym Brytyjczyk odkrył w sobie talent plastyczny. Na początku malował hobbystycznie, ale potem jego zdolnościami zainteresowali się znawcy. Dziś jego prace można oglądać na wystawach.

RC/dm,facet.wp.pl

d2cui7z

Polecamy również:

d2cui7z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cui7z