CiekawostkiUlepszanie białych robaków

Ulepszanie białych robaków

Białe robaki to skuteczna przynętą, na którą złowić można wiele gatunków ryb. Korzystali i korzystają z niej wszyscy wędkarze – bez znaczenia jak bardzo są doświadczeni. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale można nieco polepszyć skuteczność połowu na białe robaki. Wystarczy kilka czynności, po wykonaniu których możesz liczyć na lepsze brania. Dowiedz się jakie to metody…

Ulepszanie białych robaków
Źródło zdjęć: © Luc Viatour / wikimedia / cc 3.0

Zacznę od tego, że nie da się zweryfikować czy dany sposób wpływa na lepszy połów. Owszem, możemy na podstawie ilości złapanych ryb powiedzieć, że jest tak czy siak. Nie zawsze jednak częstotliwość brań zależy od przynęty… Po co to piszę? Chcę Ci uświadomić, że opisane tu sposoby na „doprawienie” białego robaka nie spowodują na pewno, że ta przynęta będzie skuteczniejsza. Wielu tak twierdzi – żeby się dowiedzieć jak jest naprawdę trzeba po prostu spróbować w ten sposób podrasować swoje białasy.

Koniec owijania w bawełnę – do rzeczy. Pierwsza sprawa to świadomość tego co kupujemy. Białe robaki żyją w trocinach, zamknięte w dość szczelnym opakowaniu – są wymęczone, spocone, śmierdzą. Aby pozbawić ich tego złego aromatu (złego? Przecież czasami to doskonały wabik!) należy je dokładnie opłukać. Najlepiej umieścić je na gazie (można zawinąć) i zamoczyć w ciepłej wodzie. Warto wykonać tę czynność dwukrotnie. Po wysuszeniu robaczków możemy powrotem umieścić je w pudełeczku. Domyślam się, że nie każdy będzie miał możliwość wymiany trocin na świeże, w związku z tym najlepiej wyżej opisaną czynność wykonać zaraz przed wyjazdem na ryby (a białe robaki umieścić z powrotem do oryginalnego pudełeczka).

Część tuningowców poleca również wrzucić robaki luzem do wody, aby odłowić te, które nie utoną. Twierdzą oni, że te robaki które nie zatoną nie są godne użycia – nabite na małym zestawie będą się unosić (jeśli nie opadną na samo dno to jest to czasami plusem). Niektórzy idą o krok dalej i wskazują, że lżejsze robaki nie nadają się nawet na zanętę – moim zdaniem się nadają. Nie wrzucamy przecież samych robaków do wody lecz najpierw dobrze mieszamy je z rozrobioną zanętą, która pociąga je na dno.

Jeśli będziemy mieć już wyczyszczone białe robaki to możemy przejść do kolejnego etapu i pobawić się w chemika – za pomocą różnych aromatów możemy eksperymentować z zapachami. Jeśli pozbawiliśmy nasze robaki fabrycznego zapachu, to krok ten jest niemal niezbędny. Samym wyglądem bowiem ryby możemy nie zwabić w nasze sidła – dowiedzmy się zatem jakie zapachy lubią ryby i w tym kierunku działajmy.

Jak pisałem na początku – nie jestem w stanie określić skuteczności takich zabiegów. Stosowałem, parę sztuk złapałem – zbyt mało razy jednak dokonywałem takich eksperymentów, aby móc powiedzieć coś na pewno.

**Oficjalne wydanie internetowe Podbierak.com: Ulepszanie białych robaków

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)