Trwa ładowanie...

Uniwersalne narzędzie zawsze pod ręką. Jak kupić nóż składany?

Nóż ze składaną głownią to praktyczne narzędzie, które możesz zawsze wygodnie nosić przy sobie. Przyda się podczas wypraw, prac w ogrodzie czy garażu, a nawet prozaicznych codziennych czynności. Jak wybrać nóż odpowiedni do sytuacji, w których ma być użyty? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Noże ze składaną głownią są praktyczne i wygodne Noże ze składaną głownią są praktyczne i wygodne Źródło: Pixabay
d1wwquo
d1wwquo

Głownia

To jeden z dwóch najważniejszych elementów każdej broni białej, w tym również noży. Na jej krawędzi znajduje się ostrze, które zazwyczaj jest gładkie, ale bywa również częściowo lub w całości ząbkowane. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni profil i tu najczęściej pojawiają się clip point i drop point. Ten pierwszy charakteryzuje się ściętym fragmentem grzbietu oraz krawędzią ostrza w kształcie łuku. Służy on raczej do przebijania niż cięcia. Drugi typ ma łukowaty kształt grzbietu i ostrza, co sprawdza się przy cięciu. Jest też profil tanto, ale ten stosuje się raczej w nożach bojowych. Ostatni jest sheepsfoot, gdzie krawędź tnąca jest całkowicie prosta i nadaje się do przecinania tkanin oraz lin.

Jeżeli wybraliście profil, to kolejnym punktem programu jest materiał, z którego wykonano głownię i tu najczęściej traficie na stal nierdzewną. Żeby utrudnić zadanie, stosuje się skalę twardości Rockwell'a (HRC). Najczęściej traficie na przedział od 58 do 63 HRC. Pod ten parametr należy również dobrać sprzęt do ostrzenia. Warto wiedzieć, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, ponieważ zbyt twarde ostrze będzie kruche.

Blokada

To kolejny istotny element noża. Najczęściej traficie na blokady składające się z bocznych płytek zwanych linerami. Jedna z nich posiada sprężynujące skrzydełko odginające się do środka rękojeści po rozłożeniu noża. To pozwala zapobiec samoczynnemu złożeniu głowni. Taki typ blokady nazywany jest liner lock i spotyka się go najczęściej. Drugi to frame lock, gdzie głownia jest utrzymywana w ryzach przez boczną częśc obudowy. Dalej spotkacie back lock i tu na grzbiecie noża znajduje się specjalnie wyprofilowany element, który pasuje do wycięcia w głowni. Kiedy się spotkają, sprężyna dociska dźwignię i zabezpiecza głownię. Żeby złożyć nóż, wystarczy nacisnąć dźwignię.

Sposób otwierania

Wydawałoby się, że nie ma wielkiej filozofii w rozkładaniu noża, ale jednak trzeba wspomnieć również o tym punkcie. Najczęściej spotkacie flippery, gdzie głownia wysuwa się przez pchnięcie wypustki zlokalizowanej po przeciwnej stronie. Jest system kołkowy polegający na otwarciu przy pomocy pchnięcia kołka umieszczonego z boku głowni. Ostatnia to rozkładanie poprzez złapanie otworu wydrążonego w głowni i pociągnięcie za niego.

Pewny chwyt

Ostatnia kwestia to rękojeść. Tu zazwyczaj zaleca się wybranie tworzywa sztucznego, które bywa najlepiej wyprofilowane i często stosuje się np. wypustki zwiększające pewność chwytu. Traficie też na stal, tytan i włókno węglowe. To ostatnie zmniejszy masę i częściowo pochłonie drgania. Czasami producenci umieszczają w rękojeści dodatkowe narzędzia takie jak ostrzałka czy różnego rodzaju otwieracze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wwquo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1wwquo